Podział terytorialny województwa Małopolskiego
O Małopolsce

Podział terytorialny województwa Małopolskiego

Województwo Małopolskie powstało zgodnie z reformą administracyjną z roku 1997. Ma powierzchnię 15 183 km², co oznacza, że Małopolskie jest 12. pod względem wielkości województwem w kraju na 16.

Powiaty w Małopolsce

Województwo Małopolskie podzielone jest na 22 powiaty, z czego 19 to tzw. powiaty ziemskie, a 3 to powiaty miejskie, czyli miasta na tyle duże, że zostały wydzielone i nadano im status osobnego powiatu. Te miasta to Kraków, Tarnów i Nowy Sącz.

Gminy w Małopolsce

Każdy powiat podzielony jest następnie na gminy, których w Województwie Małopolskim jest 182 (to czwarty wynik w Polsce). Gminy dzielą się na gminy miejskie, wiejskie i miejsko – wiejskie. Gmina miejska to taka, na którą składa się miasto. Na gminy wiejskie składają się wsie. Z kolei gminy miejsko – wiejskie to gminy mieszane składające się z miast i wsi. Spośród 182 gmin, 14 to gminy miejskie, 121 to gminy wiejskie i 47 stanowią gminy miejsko – wiejskie.

Na obszarze województwa znajdują się 62 miasta, w tym 3 miasta na prawach powiatu. Największym miastem Małopolski jest Kraków liczący ok. 790 tys. mieszkańców. Kolejne miasta pod względem liczby ludności to Tarnów i Nowy Sącz.

Podział terytorialny województwa Małopolskiego
Podział terytorialny województwa Małopolskiego

Podobne wpisy

Ludność

Łukasz Kurbiel

Bogactwo przyrody

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej