Skamieniałe Miasto to rezerwat przyrody nieożywionej położony na prawym brzegu rzeki Biała na Pogórzu Ciężkowickim, w pobliżu Ciężkowic. Na powierzchni 15 hektarów można tu podziwiać ogromne głazy o przedziwnych kształtach rozrzuconych w gęstym lesie. Przez „Skamieniałe Miasto” prowadzi jeden szlak koloru niebieskiego. Czas przejścia : od 60 do 90 minut.
Rezerwat został utworzony w 1931 roku i ma powierzchnię 15,01 hektarów. Rozciąga się od dna doliny Białej po szczyt wzgórza Skała (367 m n.p.m.). Wśród lasu mieszanego rozrzucona jest grupa skałek dużych rozmiarów, zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego o ciekawych kształtach powstałych wskutek erozji. Rezerwat nazywany jest skalnym lub skamieniałym miastem, gdyż każdej skale nadano nazwy odpowiadające jej kształtom. Tym sposobem w rezerwacie można spotkać „Maczugę„, „Piramidę„, „Basztę„, „Borsuka„, czy „Grunwald„, gdzie zamontowano tablicę pamiątkową w 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem. W pobliżu skamieniałego miasta znajduje się niewielki wodospad.
Ciekawostki
– Legenda głosi, że u podnóża skały „Grunwald” ukryto skarb. Skała ma otwierać się raz w roku podczas rezurekcyjnego podniesienia w kościele ciężkowickim i na chwilę ukazuje swe bogactwa.
– Inna legenda mówi, że skały są pozostałością miasta skamieniałego z powodu złamania prawa gościnności lub, w innej wersji, rozwiązłości jego mieszkańców.
– Droga do wodospadu słynie z niewytłumaczalnych zjawisk. Okoliczne skały potęgują różne dźwięki i szmery. Ma się wrażenie, że cały czas ktoś jest tuż za naszymi plecami. Wokół słychać dziwne szelesty i jakby ciche kroki.