ZabytkiZwiedzanie

ZOO w Krakowie

Ogród Zoologiczny w Krakowie otwarto 6 lipca 1929 roku. Można w nim zobaczyć 260 gatunków (ok 1500 sztuk) zwierząt. Jednak już dużo wcześniej w mieście można było podziwiać egzotyczne zwierzęta m.in w zwierzyńcu na Wawelu. 

Historia

W średniowiecznym Krakowie, podobnie jak w innych ówczesnych stolicach istniały menażarie i zwierzyńce królewskie. Pierwsze źródła dotyczące dzikich zwierząt trzymanych w Krakowie pochodzą z 1406 roku, kiedy to do miasta sprowadzono parę lwów z Florencji. We wspomnianym wcześniej zwierzyńcu na Wawelu przebywały m.in. małpy, wielbłądy, lwy, lamparty i wiele gryzoni. Jednak wraz z przeniesieniem stolicy z Krakowa do Warszawy przez króla Zygmunta III Wazę doszło do upadku zwierzyńca. Następnie w XVIII i XIX wieku powstawały zwierzyńce w różnych miejscach Krakowa, np. w Parku Krakowskim (w 1895 r., zlikwidowany po kilku latach)

Idea utworzenia ogrodu zoologicznego w Lasku Wolskim zrodziła się w 1927 roku. Na pomysł wpadli działacze Krakowskiego Oddziału Towarzystwa Przyrodniczego im. Mikołaja Kopernika – inż. Wincenty Wober, dyrektor Kazimierz Maślankiewicz, Leon Holcer i dr Karol Łukaszewicz. Zanim powstało Krakowskie ZOO, od roku 1926 istniała w Lasku Wolskim tzw. Bażantarnia. Zgodnie z nazwą, była to hodowla bażantów, przy której jakiś czas trzymano także inne zwierzęta.  Miejsce pod przyszłe ZOO wybrano na polanie w środkowej części lasu, na wzniesieniu (345 m n.p.m.). W roku następnym przygotowano teren, zbudowano klatki i woliery, w których umieszczono pierwszych skrzydlatych i czworonożnych mieszkańców.

Ogród Zoologiczny w Krakowie otwarto uroczyście 6 lipca 1929 roku w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego. W dniu otwarcia ogród liczył 94 sztuki ssaków, 98 sztuk ptaków i 12 sztuk gadów. Były to głównie zwierzęta fauny rodzimej, ale eksponowano również okazy tak egzotyczne jak małpy. 

W czasie II wojny światowej Krakowskie ZOO znajdowało się pod administracją niemiecką, a niektóre zwierzęta zostały przetransportowane do niemieckich ogrodów. 

W 1963 roku utworzono samodzielne przedsiębiorstwo pod nazwą Miejski Park i Ogród Zoologiczny. Rozpoczął się okres rozbudowy i przebudowy ZOO.

ZOO obecnie

W roku 1975 obszar ogrodu powiększono do 15 ha. (dziś 17 ha) Stanowisko dyrektora objął dr Józef Skotnicki, który rozpoczął proces modernizacji wybiegów, klat i schronów dla zwierząt. Obecnie ZOO w Krakowie jest średniej wielkości ogrodem europejskim, znanym na całym świecie, uczestniczącym aktywnie w międzynarodowych programach hodowlanych. Posiada 260 gatunków (ok 1500 sztuk) zwierząt. ZOO w Krakowie odwiedza rocznie ponad 300 tys. osób. 

W ZOO można oglądać m.in. wielkie koty (m.in. lew, tygrys, pantera śnieżna, rysia, jaguara), antylopy, zebry, wielbłądy, słonie, uchatki, pingwiny, żyrafy, wydry, ptaki (m.in. orły, strusie, kondory, sępy), gady i płazy. 

W ZOO funkcjonuje mini zoo gdzie można m.in pogłaskać kuce, osły, świnki morskie czy króliki. 

 

 

Podobne wpisy

Nowy Wiśnicz

Łukasz Kurbiel

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Łukasz Kurbiel

Wschód Słońca na Kopcu Kraka

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej