Rezerwat przyrody Skołczanka
PrzyrodaZwiedzanie

Rezerwat przyrody Skołczanka

Rezerwat przyrody Skołczanka położony jest w obrębie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego w Krakowie. Chroni las sosnowo-jodłowo-bukowy, roślinność kserotermiczną i  około 500 gatunków rzadkich motyli i błonkówek. Ze względu na piaszczyste podłoże rezerwat ma charakter stepowy, a las poprzecinany jest piaszczystymi polanami.

Fakty

Rezerwat przyrody Skołczanka położony jest na południowy wschód od Tyńca. Obejmuje wzgórze porośnięte lasem, zaroślami, a na ich obrzeżach i polanach występują murawy piaskowe i kserotermiczne. Powierzchnia rezerwatu wynosi 36,77 ha. Utworzony został on w 1957 roku w celu ochrony lasu sosnowo-jodłowo-bukowego, roślinności kserotermicznej, a przede wszystkim około 500 gatunków rzadkich motyli i błonkówek.

Rezerwat przyrody SkołczankaPrzyroda

W rezerwacie przyrody Skołczanka rosną m.in: dziewięćsił bezłodygowy, bodziszek czerwony, ożanka właściwa, sasanka łąkowa, macierzanka pannońska, rojnik pospolity, konwalia majowa i kopytnik pospolity. Niezwykle interesująca entomofauna występująca w rezerwacie związana jest z ciepłolubnymi murawami kserotermicznymi. Murawy te mają charakter półnaturalny i wymagają prowadzenia czynnych działań ochronnych. Warunkiem ich zachowania jest zapewnienie do nich dostępu światła, poprzez usuwanie części zakrzewień i zadrzewień, zapobieganie zarastaniu murawy oraz koszenie.

W rezerwacie rosną między innymi: dziewięćsił bezłodygowy, bodziszek czerwony, ożanka właściwa, sasanka łąkowa, macierzanka pannońska, rojnik pospolity, konwalia majowa i kopytnik pospolity. Interesująca entomofauna występująca w rezerwacie związana jest z ciepłolubnymi murawami.

Rezerwat przyrody Skołczanka objęty jest dodatkowo ochroną w formie obszaru Natura 2000.

Ciekawostki

– W 2010 część rezerwatu uległa spaleniu w pożarze.

– Rezerwat objęty jest ochroną czynną, tzn. że należy zapobiegać jego zarastaniu dla ochrony muraw.

– W lesie znajdują się groby pomordowanych w czasie wojny Żydów oraz kaplica Matki Bożej.

Rezerwat przyrody Skołczanka

Podobne wpisy

Potaczkowa

Łukasz Kurbiel

Kościelec

Łukasz Kurbiel

Dolina Mnikowska

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej