Dolina ku Dziurze
PrzyrodaZwiedzanie

Dolina ku Dziurze

Dolina ku Dziurze to jedna z najmilejszych tatrzańskich dolinek dostępna dla turystów. Ma długość 1,6 km, a jej przejście zajmuje około 15 minut w jedną stronę.

Na końcu cichego i zazwyczaj pustego szlaku znajduje się Jaskinia Dziura, do której co odważniejszy turysta może zejść. Wycieczka do Doliny ku Dziurze to świetna propozycja dla mniej wprawionych, bądź poszukujących ciszy i spokoju turystów.

Geografia

Dolina ku Dziurze to dolinka reglowa w Tatrach Zachodnich o długości 1,6 km i powierzchni 85 ha. Wylot doliny znajduje się na wysokości 897 m n.p.m. przy Drodze pod Reglami. Na wysokości około 930 m dolina rozwidla się na dwa żleby wznoszące się pod grań Sarniej Skały. Nazwa doliny pochodzi od jaskini Dziura, znajdującej się na końcu szlaku i pośrodku doliny.

Dolna i górna część doliny jest wąska, a na jej dnie występują niewielkie skalne progi. W odcinku środkowym dolina rozszerza się, a po lewej stronie pojawia się Ściana nad Dziurą o długości około 100 metrów i maksymalnej wysokości 52 metrów.

Dolina wyżłobiona została w skałach osadowych – w części południowej w dolomitach i wapieniach, a na północy w miękkich wapieniach i łupkach.

Doliną spływa niewielki Potok ku Dziurze, mający swe źródła na wysokości około 1140 m.

 

Dolina ku Dziurze
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przyroda

Roślinność występująca w dolinie ma charakter typowej roślinności regla dolnego (świerk, buk, jodła).

Jaskinia

Jaskinia Dziura znajdująca się na końcu szlaku to najłatwiej osiągalna z Zakopanego jaskinia w Tatrach. Ma 43 m deniwelacji i 180 m długości. Około 20 metrów powyżej górnego otworu znajduje się niepozorne wejście do kolejnej jaskini Lisiej Jamy. W Dolinie ku Dziurze odkryto łącznie 4 jaskinie: Dziura, Dziura Wyżnia-Lisia Jama, Schron nad Dziurą Wyżnią i Nyża za Półką. Jaskinie można zwiedzać, jednak do tego celu potrzebna jest latarka. Należy uważać, gdyż w jaskini może być ślisko. W Dziurze temperatura latem jest bardzo niska, dochodzi nawet do minus 6 stopni Celsjusza

Wejście do Dziury, fot. Karina Twarowska
Wejście do Dziury, fot. Karina Twarowska

Ciekawostki

Górale nazywają ją Jaskinie Dziurę również Zbójecką Jamą, ponieważ wedle legendy miała ona służyć jako schronienie dla góralskiego zbója Wojtka Matei. Był on jednym z ostatnich zbójników w Tatrach, grasujących w XIX wieku.

Szlaki turystyczne

szlak turystyczny niebieski Szlak prowadzi dolną częścią doliny do Dziury z drogi pod regalmi. Czas przejścia to około 15-20 minut w jedną stronę.

Podobne wpisy

Równia Krupowa

Łukasz Kurbiel

Łąki Nowohuckie

Łukasz Kurbiel

Czarny Staw Gąsienicowy

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej