Przysłop Miętusi to jedno jeden z mniej znanych, a najbardziej urokliwych zakątków Tatr. Położona między dolinami Małej Łaki i Kościeliską rozległa przełęcz zachwyca kwitnącymi kwiatami i piękną panoramą Czerwonych Wierchów. Miejsce to jest stosunkowo łatwo osiągalne i dotarcie na przełęcz nie wymaga większego wysiłku. A dotrzeć tu zdecydowanie warto!
Przysłop Miętusi przełęcz pomiędzy Skoruśniakiem i Hrubym Reglem, wzniesieniami rozdzielającymi Dolinę Małej Łąki od Doliny Miętusiej i Kościeliskiej. Przełęcz to szerokie i płaskie siodło, położone na wysokości 1187 m n.p.m. Na przełęczy znajduje się Miętusia Polana. Do Doliny Małej Łąki opada spod przełęczy zalesiony Gmiński Żleb.
Przełęcz stanowi wybitny punkt widokowy i węzeł szlaków turystycznych. Z Przysłopu Miętusiego roztaczają się widoki na Giewont i Czerwone Wierchy z kotłami polodowcowymi Wielkiej i Małej Świstówki oraz wiszącą Doliną Litworową i Mułową, a w kierunku zachodnim na Kominiarski Wierch, Halę Stoły i Zadnią Kopkę.
Po północnej stronie, na skraju lasu znajduje się tzw. Czerwona Skałka. Jej czerwone zabarwienie pochodzi od zawartości rud żelaza. Dawniej były one eksploatowane, a skała znajdowała się na polanie. Po zaprzestaniu wypasu skała zarosła świerkami.
Pastwiska na tej polanie otrzymał w roku 1595 od króla Zygmunta III Wazy niejaki T. Miętus z Cichego.
Polana na przełęczy
Kiedyś Polana Miętusia wchodziła w skład hali, była koszona i wypasana. Trawa jest tutaj dosyć obfita, na łące rośnie wśród traw wiele rzadkich roślin, m.in. omieg górski, storczyca kulista, a nawet bardzo rzadki goździk okazały. Wiosną masowo zakwitają na polanie krokusy.
Nazwa polany pochodzi od sołtysa Miętusa z Cichego, który otrzymał od króla Zygmunta III Wazy prawo do wypasania na niej. Z kolei słowo prislop w języku Wołochów, którzy rozpowszechnili na Podhalu pasterstwo oznacza przełęcz. Na polanie stało kiedyś małe schronisko turystyczne prowadzone przez Bronisławę Staszel-Polankową. Spaliło się w 1987.
Krzyż
Na południowym końcu polany przy niebieskim szlaku turystycznym stoi krzyż papieski, postawiony na pamiątkę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Cokół pod metalowym krzyżem ma tabliczkę z napisem „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej Ziemi”. Pierwszy krzyż został postawiony na polanie pod Przysłopem Miętusim w 1984 roku. Inicjatorem przedsięwzięcia był ks. Zygmunt Malacki, rektor kościoła Św. Anny na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Pierwszy krzyż został usunięty przez nieznane osoby, nowy krzyż postawiono w 1990 toku.
Szlaki
- Czas przejścia z Polany Małołąckiej na Przysłop Miętusi: 15 min w obie strony
- Czas przejścia z przełęczy do Doliny Kościeliskiej: 40 min, ↑ 50 min
- Czas przejścia z Gronika na Przysłop Miętusi: 1 h, ↓ 45 min
- Czas przejścia z przełęczy na Małołączniak: 3 h, ↓ 2:15 h
s