Przysłop Miętusi
PrzyrodaZwiedzanie

Przysłop Miętusi

Przysłop Miętusi to jedno jeden z mniej znanych, a najbardziej urokliwych zakątków Tatr. Położona między dolinami Małej Łaki i Kościeliską rozległa przełęcz zachwyca kwitnącymi kwiatami i piękną panoramą Czerwonych Wierchów. Miejsce to jest stosunkowo łatwo osiągalne i dotarcie na przełęcz nie wymaga większego wysiłku. A dotrzeć tu zdecydowanie warto!

Przysłop Miętusi przełęcz pomiędzy Skoruśniakiem i Hrubym Reglem, wzniesieniami rozdzielającymi Dolinę Małej Łąki od Doliny Miętusiej i Kościeliskiej. Przełęcz to szerokie i płaskie siodło, położone na wysokości 1187 m n.p.m. Na przełęczy znajduje się Miętusia Polana. Do Doliny Małej Łąki opada spod przełęczy zalesiony Gmiński Żleb.

Przełęcz stanowi wybitny punkt widokowy i węzeł szlaków turystycznych. Z Przysłopu Miętusiego roztaczają się widoki na Giewont i Czerwone Wierchy z kotłami polodowcowymi Wielkiej i Małej Świstówki oraz wiszącą Doliną Litworową i Mułową, a w kierunku zachodnim na Kominiarski Wierch, Halę Stoły i Zadnią Kopkę.

Po północnej stronie, na skraju lasu znajduje się tzw. Czerwona Skałka. Jej czerwone zabarwienie pochodzi od zawartości rud żelaza. Dawniej były one eksploatowane, a skała znajdowała się na polanie. Po zaprzestaniu wypasu skała zarosła świerkami.

Pastwiska na tej polanie otrzymał w roku 1595 od króla Zygmunta III Wazy niejaki T. Miętus z Cichego.

Przysłop Miętusi jesienią - Fot. Bartosz Twarowski
Przysłop Miętusi jesienią – Fot. Bartosz Twarowski

Polana na przełęczy

Kiedyś Polana  Miętusia wchodziła w skład hali, była koszona i wypasana. Trawa jest tutaj dosyć obfita, na łące rośnie wśród traw wiele rzadkich roślin, m.in. omieg górski, storczyca kulista, a nawet bardzo rzadki goździk okazały. Wiosną masowo zakwitają na polanie krokusy.

Nazwa polany pochodzi od sołtysa Miętusa z Cichego, który otrzymał od króla Zygmunta III Wazy prawo do wypasania na niej. Z kolei słowo prislop w języku Wołochów, którzy rozpowszechnili na Podhalu pasterstwo oznacza przełęcz. Na polanie stało kiedyś małe schronisko turystyczne prowadzone przez Bronisławę Staszel-Polankową. Spaliło się w 1987.

Polana pełna kwiatów - Fot. Bartosz Twarowski
Polana pełna kwiatów – Fot. Bartosz Twarowski

Krzyż

Na południowym końcu polany przy niebieskim szlaku turystycznym stoi krzyż papieski, postawiony na pamiątkę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Cokół pod metalowym krzyżem ma tabliczkę z napisem „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej Ziemi”. Pierwszy krzyż został postawiony na polanie pod Przysłopem Miętusim w 1984 roku. Inicjatorem przedsięwzięcia był ks. Zygmunt Malacki, rektor kościoła Św. Anny na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Pierwszy krzyż został usunięty przez nieznane osoby, nowy krzyż postawiono w 1990 toku.

Szlaki

szlak turystyczny czarny – Ścieżka nad Reglami z Kuźnic przez Czerwoną Przełęcz, Polanę Strążyską i Wielką Polanę Małołącką na Przysłop Miętusi, stąd dalej do Doliny Kościeliskiej i Chochołowskiej.
  • Czas przejścia z Polany Małołąckiej na Przysłop Miętusi: 15 min w obie strony
  • Czas przejścia z przełęczy do Doliny Kościeliskiej: 40 min, ↑ 50 min
szlak turystyczny niebieski –  od wylotu Doliny Małej Łąki przez Szatrę, Przysłop Miętusi, Kobylarzowy Żleb i Czerwony Grzbiet na Małołączniak (tzw. hawiarska droga).
  • Czas przejścia z Gronika na Przysłop Miętusi: 1 h, ↓ 45 min
  • Czas przejścia z przełęczy na Małołączniak: 3 h, ↓ 2:15 h
szlak turystyczny czerwony – czerwony szlak z Nędzówki przez Staników Żleb, Jaworzynkę Miętusią i Wyżnie Stanikowe Siodło. Czas przejścia: 1:30 h, z powrotem 1:10 h
 
Przykładowa trasa: Szlak czerwony z Nędzówki a potem niebieskim do wylotu Doliny Małej Łąki:

 

s

Podobne wpisy

Dolina pięciu stawów – Szpiglasowa przełęcz – Morskie Oko

Łukasz Kurbiel

Dróżki Kalwaryjskie

Łukasz Kurbiel

Brama Bolechowicka – punkt widokowy

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej