Smreczyński Staw
PrzyrodaZwiedzanie

Smreczyński Staw

Smreczyński Staw to małe polodowcowe jezioro morenowe w Tatrach Zachodnich. 

Leży na wysokości 1226 m n.p.m u wylotu Doliny Pyszniańskiej i Hali Smreczyny, powyżej Doliny Kościeliskiej. Stąd też wywodzi się jego nazwa – od dawnej Hali Smreczyny. Jezioro powstało w zagłębieniu między morenami dwóchlodowców i jest jednym z nielicznych tatrzańskich jezior, które nie jest położone na dnie kotła polodowcowego otoczonego stromymi ścianami, lecz na równinie w lesie. Jego brzegi są bagniste, porośnięte roślinami bagiennymi. Średnia głębokość wynosi 1,8 m, głębokość maksymalna 5,3 m. Ma powierzchnię 0,75 ha. Przeźroczystość wody jest bardzo mała i wynosi zaledwie 1,5–2 m.

Staw jest malowonocz położony. Otacza go las a ponad nim widoczne są szczyty: Smreczyński Wierch (2086 m n.p.m.), Kamienista (2126 m n.p.m.), Błyszcz (2158 m n.p.m.), zbocza Starorobociańskiego Wierchu (2178 m n.p.m.). Blisko stawu znajdują się w lesie dwie zarastające polany: Wyżnia Smreczyńska Polana i Niżnia Smreczyńska Polana.

Od innych tatrzańskich jezior różni się wysokim rozwojem życia organicznego i występowaniem płazów (m.in. traszki górskiej i karpackiej, żaby trawnej).

Smreczyński StawLegenda

Górale uważali dawniej, że Staw Smreczyński nie ma dna. Według legendy, gdy pewien gazda zaczął kopać rów odwadniający, by spuścić z niego wodę i zamienić go na łąkę, głos z wody ostrzegł go, że zatopi wszystkie miejscowości, aż do morza.

Szlaki turystyczne

szlak turystyczny czarny – czarny szlak turystyczny z Doliny Kościeliskiej, tuż poniżej schroniska PTTK na Hali Ornak. Długość 1,2 km, różnica wysokości 120 m (30 min do góry, z powrotem 25 min).

Podobne wpisy

Erem Kamedułów na Bielanach

Łukasz Kurbiel

Sokolica

Łukasz Kurbiel

Myślenice

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej