ZabytkiZwiedzanie

Błonia krakowskie

Krakowskie błonia to miejsce niezwykłe. Położona w sercu miasta ogromna łąka, która poprzez odbywające się na niej wydarzenia wpisała się na stałe w historię i samego Krakowa i Polski. 

Krakowskie błonia to rozległa łąkai dawne pastwisko. Ma 48 ha i około 3,5 km obwodu. Dziś Błonia to tylko kawałek dawnych Wielkich Błoń, co nie zmiania faktu, że to jedna z największych łąk śródmiejskich w Europie. Na ich obszarze znajdują się 2 kluby sportowe: Zwierzyniecki Klub Sportowy i Juvenia Kraków.

Historia

Historia Błoń sięga roku 1162. Wówczas to Jaksa z Miechowa zamożny szlachcic podarował klasztorowi norbertanek łąkę między Zwierzyńcem a Łobzowem. Zrobił to by otrzymać błogosławieństwo przed napielgrzymką do Ziemi Świętej. W 1254 roku biskup Jan Prandota witał tu poselstwo z Asyżu przekazujące bullę kanonizacyjną Stanisława ze Szczepanowa. W roku 1366 siostry norbertanki zamieniły ziemię na kamienicę na ulicy Floriańskiej. Ponieważ jednak kamienica szybko spłonęła zakonnice rozpoczeły długoletni proces z zmiastem.

Do XIX wieku Błonia były terenem zaniedbanym, a przepływająca przez nie rzeka Rudawa, wylewając co roku, zamieniła łąkę w grzęzawisko. Po osuszeniu bagien Błonia świetnie nadawały się do organizowania dużych zgromadzeń. W 1908 roku założono na Błoniach deptak i wykonano przepusty odprowadzające wodę z Błoń do Rudawy. W 1906 roku przy Błoniach powstały pierwsze krakowskie kluby sportowe: Cracovia i później Wisła. W 1911 roku, z inicjatywy ks. Mieczysława Kuznowicza, na Błoniach powstał Park Sportowy Juvenia.

Widok z Kopca Kościuszki – Fot. Bartosz Twarowski

Ważne wydarzenia

– W 1809 roku kiedy Kraków został włączony do Księstwa Warszawskiego, Błonia były miejscem defilady wojskowej z okazji imienin Napoleona.

– W 1849 roku car Mikołaj I na Błoniach dokonał przeglądu wojsk przed wyprawą na Węgry mającą na celu stłumienie powstania.

– W 1910 roku wystartował tu pierwszy samolot w Krakowie. Za sterami aeroplanu firmy Bleriot siedział znany pilot austriacki inż. Hieronimus.

– W 1910 roku na Błoniach zorganizowano punkt obserwacyjny, z którego tłumy krakowian obserwowały kometę Halleya.

– W 1910 roku w podzielonej zaborami Polsce, obchodzono tu pięćsetną rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem.

– W 1910 roku odbyły się popisy 4-tysięcznego oddziału Sokolstwa (Zlot Grunwaldzki) na specjalnie w tym celu zbudowanym stadionie, usytuowanym nieco powyżej wejścia do parku Jordana. Zaprojektowany przez druha sokolskiego Perosia obiekt był pierwszym stadionem sportowym w mieście. Zbudowany z drewna mógł pomieścić ponad 20 tysięcy widzów. Stadion służył w latach następnych przeróżnym imprezom masowym i rozgrywkom sportowym. W roku 1912 odbyły się tam np. popisy miejskiej straży pożarnej.

– W 1913 roku odbył się na Błoniach przegląd zbrojnyc oddziałów Sokoła.

– W 1933 roku Józef Piłsudski odbierał tu paradę uświetniającą obchody zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Obecnie w miejscu gdzie stała trybuna z której odbierał paradę, znajduje się głaz z pamiątkową tablicą.

Papieskie pielgrzymki

Podczas pielgrzymek papieży Jana Pawła II (1979, 1983, 1997 i 2002) oraz Benedykta XVI (2006), krakowskie Błonia były miejscem Mszy świętych, w których uczestniczyło kilkaset tysięcy wiernych (najwięcej – ok. 2,5 mln wiernych – w czasie pielgrzymki w 2002 roku).

W miejscu, w którym budowano ołtarze ustawiono pamiątkowy kamień upamiętniający te wydarzenia. Po śmierci Jana Pawła II na Błoniach odbywały się spotkania wiernych oraz nabożeństwa w intencji papieża.

Ciekawostki

– W latach epidemii cholery pozostawiano umierających,

– W czasie okupacji hitlerowskiej Niemcy chcieli zabudować Błonia. Miał w tym miejscu stanąć kompleks reprezentacyjnych budynków rządowych, z poaustriackim fortem pod Kopcem Kościuszki w tle. Sam kopiec planowano zaś zrównać z ziemią.

– Podczas jednego z wydarzeń kulturalnych organizowanych na Błoniach w 2009 roku Towarzystwo Parku im. dr. Jordana, aby zachować duchowy charakter błoń postawiło obok słynnego kamienia 6-metrowy dębowy Krzyż. Tej samej nocy inspektorzy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu zdemontowali go jednak i zabezpieczyli.

 

 

Podobne wpisy

Park Lotników Polskich w Krakowie

Łukasz Kurbiel

Orszak Trzech Króli

Łukasz Kurbiel

Zamek w Bydlinie

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej