Coraz więcej osób decyduje się na założenie swojej własnej firmy. Najczęstszą formą działalności jest aktualnie spółka z ograniczoną działalnością. Ta forma prawna przynosi przedsiębiorcą wiele korzyści na wielu płaszczyznach, w tym również podatkowych, więc nie jest to zaskakujące zjawisko. Ponadto, w ostatnim czasie założenie spółki z o.o. zostało mocno uproszczone, przez co nie ma zbyt dużych problemów z formalnościami.
Umowa spółki kluczowym elementem
Najważniejszym okresem w zakładaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest sam początek. W pierwszym kroku musimy zawrzeć umowę spółki, czego dokonać możemy na dwa sposoby – za pomocą aktu notarialnego albo za pomocą Systemu S24, czyli systemu rządowego, który posiada odpowiednie wzorce takiej umowy. Kodeks spółek handlowych jasno określa co musi znaleźć się w tego typu umowie, a jest to:
- nazwa firmy
- adres siedziby
- rodzaj wykonywanej działalności
- wysokość kapitału zakładowego oraz jego forma
- podział udziałów
W tym miejscu należy podkreślić, że kapitał zakładowy spółki z o.o. nie może być mniejszy niż 5000 PLN. Jeżeli chodzi natomiast o nazwę firmy, to przedsiębiorca ma tutaj dużą swobodę. Istnieją tylko dwa ograniczenia w tym zakresie. Po pierwsze, nazwa firmy musi zawierać w swojej nazwie formę prawną, a więc na końcu nazwy musi znaleźć się dopisek spółka z o.o. lub sp. z o.o. Po drugie, nazwa nie może być myląca co do przedmiotu prowadzonej działalności. Gdy umowa jest już gotowa, powinniśmy zgłosić założenie spółki do KRS.
Wniesienie kapitału zakładowego
Następnym bardzo ważnym krokiem jest wniesienie kapitału zakładowego. Jak już zostało wcześniej wspomniane, nie może być on mniejszy niż 5000 PLN, tak aby wartość udziału wynosiła co najmniej 50 PLN. Co ciekawe, może on zostać wniesiony zarówno pieniężnie, jak i niepieniężnie, czyli za sprawą tzw. aportu. Jego przedmiotem mogą być nieruchomości, licencje, czy nawet know-how, przy czym kluczowym jest dobre oszacowanie jego wartości.
Inwestowanie środków finansowych zawsze wiąże się z ryzykiem. Bardzo dobrze wiedzą o tym osoby, które decydują się na typowanie wyników wydarzeń sportowych. Często jednak, korzystają oni z różnego rodzaju promocji, które pozwalają im na zminimalizowanie utraty kapitału. Przykładowo, używając kod promocyjny Betclic, możemy skorzystać z cashbacku do 200 PLN, w przypadku przegranego pierwszego zakładu.
Kiedy firma może zacząć działać?
W praktyce, firma może rozpocząć funkcjonowanie już po zawarciu umowy spółki. Jest ona wtedy określana jako spółka z o.o. w organizacji, jednak może zacząć już zaciągać zobowiązania. Co ciekawe, na tym etapie możliwe jest nawet zatrudnianie pracowników, czy zamawianie towarów. W zasadzie jedynym ograniczeniem jest zakaz zbywania udziałów przez wspólników.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością staje się pełnoprawnym podmiotem w momencie ukończenia całego procesu rejestracji. Do tego momentu warto się jednak dobrze przygotować, chociażby pod kątem księgowości.