KulinariaOsobliwości

Sądeckie piwo z perzu

Górale z regionu Sądecczyzny zwani Lachami Sądeckimi wyrabiają bardzo niezwykłe piwo o niepowtarzanym smaku. Piwo wykonuje się z perzu- rośliny którą wielu rolników uznaje za niepotrzebny chwast zanieczyszczający uprawy np. ziemniaków. 

Perz zbiera się z pól najlepiej jesienią, albo wczesna wiosną. Latem również można to robić, ale piwo nie ma takiego wyrazistego, ,,perzowego” smaku.

Produkcja:

Sądeckie piwo perzowe ( 25 butelek 0,5 l ) robimy z 13 litrów wody, około 1 kilograma suszonego perzu, 2 kg cukru, 4 dag szyszek chmielowych i 5 dag drożdży. Zaczynamy od opłukania i rozdrobnieniu kłączy perzu. Kroimy go bardzo drobno na tzw. sieczkę. Zalewamy to 10 litrami zimnej wody, zagotowujemy i trzymamy na niewielkim ogniu około 2 godziny. Następnie przygotowujemy syrop z cukru zalanego 1 litrem wody i zagotowany. Szyszki chmielowe zalewamy dwoma litrami wody i gotujemy około pół godziny. Po wystudzeniu wywarów perzowego i chmielowego cedzimy je do naczynia po czym zalewamy syropem cukrowym i rozpuszczonymi w ciepłej wodzie drożdżami. Całość mieszamy i fermentujemy przez dwa dni w temperaturze 18 do 24 stopni. Po tym czasie nasze piwo przelewamy do butelek uważając by nie zmącić osadu na dnie garnka. Butelki kapslujemy bądź korkujemy i chowamy do zimnej piwnicy ( około 10 stopni ) bez światła. Tam nasze piwo dojrzewa i po około 4 dniach nadaje się do spożycia przez około tydzień. Ci którzy chcą zachować piwo na dłużej ( do miesiąca ) powinni je spasteryzować przez około pół godziny.

Źródło: Zenon Piotr Szewczyk ,,Chleb nasz powszedni czyli kuchnia Lachów Sądeckich” Nowy Sącz 2010

Źródło: Tekst ze współpracującej z nami strony: https://izbaskarbow.blogspot.com

Podobne wpisy

Szynka podstolego z nogą

Łukasz Kurbiel

Mleko od krów rasy polskiej czerwonej

Łukasz Kurbiel

Szynka podstolego

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej