PrzyrodaZwiedzanie

Mofeta w Tyliczu

Mofeta w Tyliczu to jedna z oryginalniejszych atrakcji Małopolski. Niezwykłe wyziewy z głębi ziemi wydobywają się poprzez kolorowe kręgi, a mineralna woda z każdego z nich ma inny smak.

Mofeta

Mofeta to wyziew o temperaturze poniżej 100 °C, zawierający głównie dwutlenek węgla, bez większej obfitości pary wodnej. W Polsce zjawisko to można zaobserwować w okolicach Szczawnika, Tylicza i Złockiego. Do niedawna największa mofeta w Polsce i położona była w Jastrzębiku nieopodal Muszyny. Tymczasem niedawno odkryto, że to w Tyliczu jest największa mofeta w Karpatach .

Mofeta w Tyliczu

Kręgi, każdy o średnicy i głębokości około 1 metra posiadają bardzo dużą ilość bulgotek i dychawek (około 50). Smak wody mineralnej z każdego kręgu jest różny.  Mofety zostały otoczone kręgami w latach 50 w celu pozyskiwania dwutlenku węgla przy hodowli glonów służących jako pokarm dla zwierząt. Nieoficjalnie była to próba skumulowania białka na potrzeby stworzenia jedzenia dla kosmonautów. Ponieważ przedsięwzięcie miało być objęte tajemnicą po zakończeniu badań mofetę zasypano. 

W 2011 roku dokonano rekultywacji mofet. Zbudowano tu drewniany pomost przy mofecie i altankę, a historię miejsca opisano na tablicach.

Ciekawostki

– Nowe mofety w Tyliczu odkryto w związku z prowadzonymi pracami nad zagospodarowaniem jednej  mofety.O kazało się że jest ich tu aż 11.

– Wzmianki o tylickiej mofecie odszukano można znaleźć dokumentach z XVI wieku. Wtedy wydano przywilej na pozyskiwanie żelaza leśnego, gdyż wraz z dziwnymi bąbelkami wypływała ochra, bardzo potrzebna dla dawnych hut.

Podobne wpisy

Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu

Łukasz Kurbiel

Kościół pw. św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej

Łukasz Kurbiel

Zamczysko w Myślenicach

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej