Dworek Jana Matejki w Krzesławicach
MuzeaZwiedzanie

Dworek Jana Matejki w Krzesławicach

Muzeum w dworku Jana Matejki w Krzesławicach obejmuje wnętrza rezydencji słynnego polskiego malarza, kupionego przez niego w 1876 roku z przeznaczeniem na pracownię malarską.

Goście muzeum mogą zobaczyć wnętrza dworku z rzeźbionymi meblami z końca XIX wieku, obrazami i pamiątkami po malarzu. Dworek otoczony jest malowniczym parkiem i usytuowany w cihej okolicy, co sprawia, że miejsce ma niepowtarzalny, jak na Kraków rustykalny klimat.

Dworek posiada zaprojektowany przez Matejkę ganek, który prowadzi do dużego pokoju. W nim znajduje się portret Matejki oraz fotografie przedstawiające jego żonę, dzieci i Marię Burzyńską. Drzwi na lewo prowadzą do salonu, w którym artysta przyjmował gości. Pokój zdobią ciężkie portiery nad drzwiami, duże lustra, stylowa kanapa z fotelikami. Na ścianie zwraca uwagę olejny obraz głowy konia pędzla Matejki oraz jego rysunki ołówkowe. Do Matejki należał stary fortepian stojący w kącie. W drugim pokoju zgromadzono pamiątki po Kołłątaju i szkice Matejki do polichromii w Kościele Mariackim w Krakowie. W kolejnym pomieszczeniu można zobaczyć obrotową sztalugę Jana Matejki i kopię obrazu „Stańczyk”, a także malowane przez różnych artystów widoki dworku. W części frontowej budynku znajduje się jadalnia Matejki, z wielkim stołem, rzeźbionymi krzesełkami z wiszącą lampą naftową.

Dworek Jana Matejki to nie tylko muzeum, lecz także miejsce koncertów, spotkań, odczytów, dyskusji o sztuce i kulturze polskiej. Od kilkunastu lat odbywają się tutaj koncerty muzyczne.

Podobne wpisy

Plac Szczepański w Krakowie

Łukasz Kurbiel

Marsz pamięci z okazji 70. rocznicy likwidacji Getta Krakowskiego

Łukasz Kurbiel

Wschód Słońca na Kopcu Kraka

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej