rezerwat przyrody Bonarka
PrzyrodaZwiedzanie

Rezerwat przyrody Bonarka

Rezerwat przyrody Bonarka to jeden z 5 rezerwatów na terenie Krakowa i jedno z ciekawszych miejsc na terenie dzielnicy Podgórze.

Wraz z okolicznymi terenami zielonymi miejsce to należy do najważniejszych punktów na mapie przyrodniczej miasta. Mimo łatwego dojazdu, miejsce to wciąż czeka na odkrycie przez krakowian i przyjezdnych.

Rezerwat

Rezerwat przyrody Bonarka to rezerwat przyrody nieożywionej. Rezerwat utworzony został w 1961 roku. Ochronie podlegają tu ciekawe struktury i utwory geologiczne. Zostały one odsłonięte przy okazji wydobycia skał marglowych w nieczynnym już dziś kamieniołomie. Odsłonięcia dotyczą skał jurajskich, kredowych i trzeciorzędowych. Można tu zobaczyć m.in. erozyjne dno morza górno-kredowego i progi uskokowe przecinające powierzchnią abrazyjną

Ponieważ kiedyś obszar ten, jak i całego Krakowa pokrywało morze, w rezerwacie można też zaobserwować  ślady pozostawione przez morskie zwierzęta w skałach. Zainteresowani mogą oglądać tutaj w naturalnych warunkach ślady życia morskich ślimaków, małżów i jeżowców.

Ten niewielki rezerwat powstał w celach edukacyjnych i naukowych. Przebiega przez niego ścieżka dydaktyczna wytyczona dla potrzeb turystów.

rezerwat przyrody Bonarka
Wejście na teren rezerwatu – Fot. Bartosz Twarowski

Okolica

W najbliższym sąsiedztwie rezerwatu znajdują się: kopiec Krakusa, cmentarz Podgórski, kamieniołom Liban i teren dawnego obozu koncentracyjnego Plaszow. Tuż obok rezerwatu znajduje się monumentalny pomnik ofiar faszyzmu.

Źródła:

– http://www.podgórze.pl/rezerwat-bonarka/

– http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/23860,krakow-rezerwat-przyrody-nieozywionej-bonarka.html

Podobne wpisy

Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu w Nowym Targu

Łukasz Kurbiel

Zamek w Oświęcimiu

Łukasz Kurbiel

Kopiec Krakusa

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej