Zakrzówek to znajdujący się w Krakowie zalew powstały w 1990 po napełnieniu wodą starego kamieniołomu wapienia. Składa się on z dwóch zbiorników, połączonych przesmykiem. Brzegi zalewu stanowią jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych krakowian.
Historia
Od 1906 roku w kamieniołomach podkrakowskich prowadzono wydobycie skał wapiennych jako kamienia budowlanego i surowca do produkcji zaprawy wapiennej. Największym z nich był ten na Zakrzówku. W czasie II wojny światowej, gdy teren był wykorzystywany jako kamieniołom, od września 1940 r. do października 1941 r. pracował w nim Karol Wojtyła. Kamieniołom rozwijał się głównie w latach 1957 – 1990. Do 1991 roku prowadzono tu wydobycie wapienia i wód technologicznych dla Krakowskich Zakładów Sodowych zlikwidowanych w 1991 roku. Po zaprzestaniu eksploatacji na głębokości 180 m n.p.m. kamieniołom zaczął wypełniać się wodą tworząc zbiornik.
Nurkowanie
Akwen udostępniony jest dla celów nurkowania. Dzierżawi go Centrum Nurkowe Kraken. Podwodne atrakcje spoczywają na głębokości 7-21 metrów i obejmują m.in. dużego fiata, autobus, furgonetkę, łodzie oraz dawną przebieralnię robotników. Pod wodą znajduje się także granitowa tablica upamiętniająca Karola Wojtyłę, który pracował na terenie kamieniołomu podczas II wojny światowej. Maksymalna głębokość zalewu wynosi 32 m. W zimie widoczność obejmuje 10-15 metrów, w lecie spada do ok. 3-8 m. Na dnie akwenu, na głębokości ok. 20 metrów znajduje się słabo przejrzysta zawiesina o wyczuwalnym zapachu siarkowodoru zwana potocznie „bełtem”. Powstała ona z gnijących resztek organicznych oraz gleby i wpływa na ograniczenie widoczności do ok. 0,5 m (przy latarce).
Ciekawostki
– Nazwa Zakrzówek pochodzi od topograficznego terminu, oznaczającego niegdyś miejsce za krzami (krzakami).
– Na terenie zalewu kręcono film Jurka Bogajewicza pt. Boże skrawki
– Obecnie prowadzone są prace mające na celu udostępnienie terenu zalewu dla szerszego grona osób (m.in. pływające baseny)
Źródła:
– Wikipedia
– http://zakrzowek.info/