ZabytkiZwiedzanie

Kościół Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia w Wolbromiu

Kościół Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia (Modrzewiowy), to zabytkowy drewniany kościółek. Zwany jest potocznie mariackim lub szpitalnym. Kościół ufundował ks. Marcin Wolbram – krakowski szlachcic i oficjał, potomek zasadźców miasta Wolbromia. Został wzniesiony po śmierci fundatora w 1638 roku (konsekrowany w 1672 r.) jako przyszpitalna świątynia niefunkcjonującego już szpitala z przytułkiem dla ubogich, położonego po przeciwnej stronie ulicy.  

Posiada unikatową, zwartą jednonawową bryłę, zwieńczoną wieżyczką sygnaturki. Interesująca jest również fasada zachodnia podzielona pionowymi, drewnianymi słupami na trzy części. Jej brzegi wycięto w kształt litery S. Wewnątrz znajdują się m.in. trzy zabytkowe ołtarze barokowe, gotycki posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI wieku, interesujące lichtarze oraz sarkofagi. W ostatnich latach obiekt poddany został gruntownemu odrestaurowaniu.

źródło: www.wolbrom.pl

Podobne wpisy

Kopalnia soli w Bochni

Łukasz Kurbiel

Wysokie Skałki

Łukasz Kurbiel

Brama Seklerska w Tarnowie

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej