ZabytkiZwiedzanie

Kościół św. Katarzyny w Wolbromiu

Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej Dziewicy i Męczennicy w Wolbromiu  powstał najprawdopodobniej w XV lub XVI w.

Początkowo jako świątynia małych rozmiarów. W 1633 roku z fundacji księdza Marcina Wolbrama objęli go w zarządzanie kanonicy regularni z kościoła Bożego Ciała w Krakowie, którzy w latach 1638-64 rozbudowali go w barokowy kościół. Obecnie kościół pw. św. Katarzyny składa się z kilku, dobudowanych w różnych czasach części. Najstarszą z nich stanowi główna nawa z prezbiterium. Kolejno dobudowano z lewej strony nawę boczną, a w z początkiem XX w. staraniem ówczesnego proboszcza parafii ks. Józefa Chwistka dobudowano nawę południową według planów Zygmunta Gawlika. Front kościoła pierwotnie miała zdobić wieża śięgająca wysokości 51,90 m. Swiątynia miała wyróżniać się spośród małomiasteczkowych kamieniczek z rynku. Jej wykonanie zaprzepaścił wybuch II wojny światowej. Długość nawy głównej wraz z prezbiterium wynosi 30 m. Nawa główna jest sklepiona natomiast sklepienie nad prezbiterium usunięto z powodów bezpieczeństwa, zastępując je drewnianym naśladownictwem barokowego sklepienia.

Wnętrze kościoła utrzymane jest w stylu barokowym. Szczególną uwagę przyciągają cztery boczne ołtarze wyrzeźbione w XIX w. przez Piotra Turbasa. Po lewej stronie, w bocznym ołtarzu, znajduje się obraz Matki Boskiej z XVII w., niegdyś uważany za cudowny. Warty zobaczenia jest również umieszczony po prawej stronie ołtarz św. Anny. W jego dolnej części znajduje się namalowany na desce mały podłużny obrazek, przedstawiający Matkę Boską ze św. Annę oraz kilka postaci: szlachcica, mieszczanina, wieśniaka, zakonników oraz  klęczącą szlachciankę, mieszczanina i włościanka. W ścianie prezbiterium wmurowano dwa pomniki – Jana Gaudentego, dziekana i proboszcza wolbromskiego, zmarłego w 1638 roku. oraz  Marcina Wolbrama. Prezbiterium od nawy oddziela belka przedstawiająca scenę ukrzyżowania Chrystusa. Natomiast w Kaplicy Pojednania można znaleźć misternie rzeźbioną w czerwonym marmurze chrzcielnicę z XVII – XVIII w. Plebania pochodzi z połowy XVII w. i pierwotnie stanowiła klasztor i była połączona z kościołem.

źródło: www.wolbrom.pl, www.parafiawolbrom.pl

Podobne wpisy

Zamek Lipowiec

Łukasz Kurbiel

Radziejowa

Łukasz Kurbiel

Bochnia

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej