ZabytkiZwiedzanie

Kościół św. Anny w Nowym Targu

Modrzewiowy kościół św. Anny w Nowym Targu zbudowano na stromym wzniesieniu, które w dawnych wiekach zapewne było pokryty gęstym lasem.

Jego powstanie legenda legenda przypisuje zbójnikom, których najpewniej w tym rejonie nie brakowało, gdyż w pobliżu przebiegał znaczący międzynarodowy szlak handlowy. Kościółek miał zostać przez nich zbudowany jako zadośćuczynienie za popełnione rozbójnicze występki. Obecna bryła kościoła pochodzi z XV wieku, ale wiele wskazuje na to, że obiekt sakralny stał w tym miejscu już wcześniej. Mógł być częścią osady wymienianej w starych źródłach, która istniała przed Nowym Targiem. 

Kościół św. Anny w Nowym Targu ma konstrukcję zrębową oszalowana deskami. Do XVIII wieku świątynia nie posiadała wieży, która została zbudowana dopiero podczas prowadzonych wówczas prac remontowych. Drewniana świątynia jest orientowana (oznacza to, że ołtarz jak i twarze modlących się wiernych są zwrócone na wschód). Ciekawostką architektoniczną związaną ze świątynią są niewielkie okna umieszczone wyłącznie w ścianie południowej. W ten sposób kościół był „dogrzewany” i zapewniał mniejsze straty ciepła. 

Warto zwrócić uwagę na charakterystyczny układ wnętrza: prezbiterium na planie kwadratu, prostokątna nawa i kwadratowa wieża. 

Wewnątrz kościół św. Anny w Nowym Targu posiada barokowe ołtarze z XV wiecznym obrazem św. Anny. ołtarz główny ołtarz główny, pochodzi z I poł. XVIII w. i znajduje się w nim namalowany w 1516 roku obraz Rodziny Najświętszej Maryi Panny.  Obraz zasłaniany jest barokowym wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem, adorowanych przez św. Annę i Joachima. W górnej kondygnacji mieści się późnogotycki (II poł. XV w.) obraz, przestawiający Maryję i Jezuska. Ołtarz główny ozdabiają również rzeźby: św. Wojciecha i Stanisława – patronów Polski oraz Stefana i Władysława – królów węgierskich.  We wnętrzu można znaleźć jeszcze chór muzyczny, rokokową ambonę oraz kilkanaście interesujących rzeźb, a także umieszczony na ołtarzu głównym relikwiarz św. Anny w kształcie ręki. Cenne są również XVII wieczne malowidła umieszczone pod stropem nawy. Przedstawione są na nich dwa rzędy postaci, których nie udało się zidentyfikować, mimo to, że pierwotnie były podpisane. Zdziwienie może budzić wizerunek mężczyzny w turbanie, co jest bez wątpienia jedną z wielu tajemnic,  otaczajacych ten niezwykły kościółek. Warto zwrócić uwagę na piękne polichromię przedstawiającą historię powstanie kościółka.  Została ona wykonana w 1865 r. przez Hipolita Lipińskiego. Urodzony w Nowym Targu malarz,  uczeń samego Jana Matejki, był niezwykle cenionym przez współczesnych. Jego prace zaprezentowane na wystawie światowej w Wiedniu przyniosły mu uznanie oraz medal. 

Informacje praktyczne: Istnieje możliwość zwiedzania kościoła po każdej mszy świętej lub po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym: 18 266 42 77

źródło: Materiały Punktu Informacji Turystycznej w Nowym Targu http://www.it.nowytarg.pl/ i http://www.katarzyna.nowytarg.pl/

Podobne wpisy

Cerkiew Świętych Kosmy i Damiana w Blechnarce

Łukasz Kurbiel

Bazylika Grobu Bożego w Miechowie

Łukasz Kurbiel

Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej