Smalec jurajski gotowany przygotowywany jest na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej od około 100 lat. Jego receptura i sposób przygotowywania była przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Historia
Dawniej w każdym gospodarstwie Jury hodowano trzodę chlewną, która stanowiła często podstawę wyżywienia rodziny. Po każdym świniobiciu, które miało miejsce przynajmniej kilka razy w roku, np. z okazji Świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocnych, mężczyźni zajmowali się wyrabianiem kaszanki, salcesonów bądź kiełbas. Kobiety natomiast przygotowywały z oddzielonego przez gospodarza tłuściejszego mięsa smalec. Podstawą przygotowania wyjątkowego smalcu są użyte surowce, zwłaszcza odpowiednie mięso.
Przygotowanie
Do przygotowania smalcu jurajskiego używane jest mięso świń rasy Polskiej Białej Zwisłouchej. Zwierzęta karmione są odpowiednią paszą bez dodatku żadnych polepszaczy. Do przygotowania smalcu potrzebny jest: 1 kg surowego boczku wieprzowego, 1 kg słoniny, 1/2 kg wędzonego podgardla wieprzowego, 5 średnich cebul i 2 główki czosnku, 7 liści laurowych i 10 ziaren ziela angielskiego oraz cząber, majeranek, sól i pieprz do smaku. Mieso kroi się w kostkę, wkłada do garnka i zalewa wodą. Dodaje kilka liści laurowych oraz kilka ziaren ziela angielskiego. Następnie całość wstawia na mały ogień i gotuje przez min. 3 godziny. Kolejnego dnia ponownie gotuje, dodaje cebulę i gotuje na wolnym ogniu aż odparuje woda. Gdy smalec lekko przestygnie wyjmuje się cebulę, liście laurowe i ziele angielskie a resztę tłucze drewnianą pałką tak długo aż się mięso pojedna z tłuszczem. Następnie doprawia ziołami, solą i pieprzem oraz wrzuca pokrojony czosnek.
Smak i wartości
Smalec jurajski gotowany różni się zdecydowanie od innych wytapianych smalców pod względem walorów smakowych jak i zdrowotnych. Ma aromatyczny zapach mięsa z delikatnym posmakiem cebuli, czosnku i przypraw. Ma mleczno-beżową barwę. Jest produktem lekkostrawnym i o niższej zawartości cholesterolu. Obecnie smalec jurajski gości na stołach przy różnych imprezach organizowanych w lokalnym środowisku i cieszy się ogromną popularnością.
03.06.2013 Smalec jurajski gotowany został wspisny na Listę produktów tradycyjnych.