ZabytkiZwiedzanie

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem ro najstarszy zakopiański cmentarz położony w centrum miasta. Powstał w połowie XIX wieku i pochowano tu wielu znanych ludzi, zasłużonych dla Zakopanego, Tatr i Podhala. Cmentarz jest tez wyjątkowy dzięki regionalnej architekturze nagrobków.

Nazwa cmentarza

Nazwa cmentarza pochodzi od nazwiska darczyńcy ziemi, na której jest zlokalizowany, Jana Pęksy. W gwarze góralskiej „brzyzek” oznacza urwisko nad potokiem.

Znaczenie cmentarza na Pęksowm Brzyzku

Na Pęksowym Brzyzku znajduje się około 500 grobów, w tym 250 osób zasłużonych. Prawie wszystkie nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki, wykonanymi w drewnie,metalu lub kamieniu kapliczkami, góralskimi krzyżami, rzeźbionymi w motywy podhalańskie, malowanymi na szkle. Wiele z nich powstało w pracowni rzeźbiarza Władysława Hasiora.

Kto jest tu pochowany?

Zaraz przy wejściu, z prawej strony, znajduje się symboliczny grób Witkacego, razem z mogiłą jego matki. Nieco dalej pochowany jest Stanisław MarusarzHelena Marusarzówna i Kornel Makuszyński. Po drugiej stronie znalazł swoje miejsce grób Władysława OrkanaKazimierza Przerwy-Tetmajera i Tytusa Chałubińskiego. Za nimi znajdują się groby Sabały i Stanisława Witkiewicza. Na uwagę zasługują też symboliczne mogiły Mieczysława Karłowicza, czy Bronisława Piłsudskiego.

Ciekawostki

– Przed cmentarzem na Pęksowym Brzyzku znajduje się zabytkowy kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, najstarszy drewniany kościół w Zakopanem, powstały w latach 1847–1852.

– Od lipca 2013 pobierana jest dobrowolna ofiara od zwiedzających cmentarz. Pieniądze przeznaczane będą na konserwację obiektów.

Podobne wpisy

Dolina Chochołowska

Łukasz Kurbiel

Kirkut w Muszynie

Łukasz Kurbiel

Kościół pw. św. Macieja w Andrychowie

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej