Góra Parkowa w Krynicy
PrzyrodaZwiedzanie

Góra Parkowa w Krynicy

Góra Parkowa to jedno z rekreacyjnych zakątków Krynicy. Ma 742 metrów n.p.m. i jest jednym z symboli Krynicy. Na szczyt można przespacerować się pieszo, jak i wyjechać kolejką. Tam z kolei można odpocząć w restauracji, pojeździć na ślizgawkach lub zachwycać się widokami.

Góra Parkowa w Krynicy to przede wszystkim park rozciągający się na zboczach wzniesienia. Ma on około 60 hektarów. Na szczyt prowadzą liczne ścieżki spacerowe, a trasy urozmaicone są altankami ( „Wanda” i „Marzenie”). W parku znajdują się 3 stawy, ścieżka zdrowia, 2 szlaki turystyczne i tor saneczkowy. Popularnym miejscem wypoczynkowym jest Polana Michasiowa.

Na szczycie Góry Parkowej znajduje się punkt widokowy, zjeżdżalnie, restauracja i wyciąg narciarski. Oglądać tu można też pozostałości po torze saneczkarskim.

 

Góra Parkowa w Krynicy
W drodze na szcyt – Fot. K. Twarowska

Przyroda

Na górze rośną licznie gatunki obcego pochodzenia takie jak: daglezja zielona, jodła kaukaska, żywotnik olbrzymi, choina kanadyjska, szydlica japońska, sosna wejmutka czy sosna wydmowa.

Tory zjazdowe

W 1929 roku  został oddany na Górze Parkowej tor saneczkowy, na którym w 1930 roku rozegrano pierwsze Mistrzostwa Polski. Wkrótce  wybudowano nową, betonową wieżę rozbiegową. Z czasem okazało się, że tor nie był przystosowany do coraz szybszych sanek i w związku z tym, zdecydowano się na obniżenie miejsc startów. Po zaprzestaniu użytkowania wieży w celach sportowych, wykorzystano ją do uruchomienia zjeżdżalni.

W 2008 roku rozpoczęto budowę sztucznie mrożonego toru saneczkowo-bobslejowo-skeletonowego. Tor miał być trzecim pod względem długości torem na świecie, jednak wskutek licznych protestów budowa została wstrzymana.

Góra Parkowa w Krynicy
Zjeżdżalnie – Fot. K. Twarowska

Kolejka linowa

Kolej linowa na Górę Parkową w Krynicy powstała w roku 1937 roku, jako pierwsza taka kolej w Polsce. Dolna jej stacja (584 m n.p.m.) znajduje się tuż obok deptaku krynickiego. Górna zaś położona jest na szczycie Góry Parkowej (732 m n. p. m.).  Długość trasy ma 642 m, a różnica poziomów wynosi 148 m.

Kolejka podobna jest do tej na Gubałówce, ma tylko mniejsze wagoniki. Ich pojemność wynosi 51 osób a zdolność przewozowa to  500 osób w ciągu godziny. Czas trwania jazdy wynosi 2:42 minuty.

Kolej kursuje codziennie od 10.00 do 19.00.

Góra Parkowa w Krynicy – Szlaki turystyczne

szlak turystyczny niebieski Krynica – Góra Parkowa – Szalone – Bradowiec – Powroźnik

szlak turystyczny żółty Krynica – Góra Parkowa – Huzary

Góra Parkowa w Krynicy
Widok z Góry Parkowej – Fot. K. Twarowska

Ciekawostki

– Na Górze Parkowej w Krynicy 2-krotnie rozgrywane były mistrzostwa świata w saneczkarstwie w 1958 roku i 1962 roku, mistrzostwa Europy w 1935 roku oraz mistrzostwa Europy juniorów w 1979 roku.

– Na stoku Góry Parkowej znajduje się Statua Najświętszej Maryi Panny – Królowej Krynickich Zdrojów. To słynąca łaskami figura, przy której gromadzą się kuracjusze. W okresie letnim przychodzą do niej procesje, a pod statuą odbywają się nabożeństwa.

Podobne wpisy

Zespół dworski Prochownia w Nawojowej Górze

Łukasz Kurbiel

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Łukasz Kurbiel

Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej