Jaworzyna Krynicka to najważniejszy szczyt górujący na Krynicą, zimą duży ośrodek narciarski, latem cel i początek dla pieszych wycieczek. Na rozwinięty turystycznie szczyt prowadzi jedyna w Małopolsce kolej gondolowa.
Geografia
Jaworzyna Krynicka ma 1114 m n.p.m. i to najwyższy szczyt w Paśmie Jaworzyny Beskidu Sądeckiego. To właśnie od Jaworzyny Krynickiej pasmo to wzięło swoja nazwę. W północno-zachodnim kierunku grań Jaworzyny jest niemal płaska, natomiast w kierunku Krynicy jest bardzo stromo. To właśnie dlatego powstały tu liczne trasy narciarskie.
Na szczycie
Jaworzyna Krynicka należy do grona najbardziej zagospodarowanych małopolskich gór. Na jej wierzchołek kursuje jedyna w Małopolsce kolej gondolowa. Wokół znajduje się duża stacja narciarska, na którą składa się 8 tras narciarskich i 7 wyciągów orczykowych. W sumie jest tu 14 km tras. Na szczycie znajduje się maszt radiowo-telewizyjny, restauracja i liczne bufety. Z kolei, na północnym stoku położone jest Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej, a obok niego usytuowano dyżurkę GOPR i Muzeum Turystyki Górskiej PTTK.
Przyroda
W większości Jaworzyna Krynicka jest zalesiona. Kiedyś na grzbiecie znajdowały się liczne łemkowskie polany. Po ich wysiedleniu zostały w większości zalesione. Później na stokach wycięto część lasu na potrzeby kolejki gondolowej i narciarskich tras zjazdowych. Obecnie trasy te są dobrymi punktami widokowymi. Są też jaskinie i wychodnie. Największa z nich znajduje się na wschodnim stoku. Jest to Kamień Diabelski.
Pierwotnie Jaworzynę porastał las bukowo-jodłowy. Las świerkowy na grzbiecie powstał w wyniku zalesienia. Oprócz tego można tu spotkać jawory, jesiony, wiązy, modrzewie, sosny, jarzębiny, brzozy, iwy i olsze. Z rzadkich w Polsce roślin występuje na Jaworzynie m.in. ostrożeń dwubarwny.
Ze zwierząt w masywie Jaworzyny występują: jelenie, dziki, sarny, ryś, wilki i niedźwiedź. Ten ostatni nie występuje tutaj stale, ale pojawia się czasami ze Słowacji lub z Bieszczadów.
Szlaki
Hala Łabowska – Runek – Jaworzyna – Krynica-Zdrój (Główny Szlak Beskidzki)
Muszyna – Złockie – Jaworzyna – Krynica (Szlak Wincentego Pola)
Ciekawostki
– Jaworzyna Krynicka często podawana jest jako przykład zniszczenia przyrody przez nadmierną urbanizację, a wycinka lasów doprowadziła m.in. do powodzi w 1999 roku.