Wysokie Skałki 
PrzyrodaZwiedzanie

Wysokie Skałki

Wysokie Skałki (inaczej Wysoka) to szczyt Małych Pienin, położony na granicy polsko-słowackiej. Wznosi się na wysokość 1050 m.n.p.m. i jest najwyższym szczytem całych Pienin. Góra zaliczana do Korony Gór Polski.

Dawniej szczyt miał również inne, lokalne nazwy: PamiarkyKiczera. Używana przez tutejszą ludność (Łemków) nazwa Pamiarky pochodzi prawdopodobnie od istniejącej tu niegdyś wieży triangulacyjnej, nazwa „Kiczera” od Połoniny Kiczera znajdującej się pod szczytem. Równie często używana była też nazwa „Wysoka”. Dawniej na górze prowadzono poszukiwania górnicze i już wtedy wiedziano, że jest najwyższym szczytem Pienin.  Od dawna też była zwiedzana przez turystów. W 1929 r. odnotowano pierwsze wejście zimowe na nartach dokonane przez Mariana Gotkiewicza z towarzyszami.

Szczyt zbudowany jest z czerwonych wapieni krynoidowych. Po wschodniej i południowo-wschodniej stronie znajdują się strome urwiska skalne o wysokości 5-20 m. Po stronie zachodniej występuje kilka skalistych garbów oraz wystające skałki: Szurdakowa Skała i Fidrykowa Skała. Cała góra porośnięta jest lasem, jedynie sam wierzchołek ma charakter kopuły skalnej wystającej ponad linię świerkowego lasu. Roztaczają się stąd imponujące widoki na Tatry, Babią Górę, Pasmo Radziejowej, Magurę Spiską, Góry Lewockie i Pieniny.

Cały obszar jest prawnie chroniony. Południowe zbocza leżą na terenie słowackiego Pienińskiego Parku Narodowego, na północno-zachodnim stoku po polskiej stronie utworzono w 1961 r. rezerwat przyrody Wysokie Skałki. Ochronie podlega tu niewielki, jedyny istniejący obecnie w Pieninach fragment świerkowego boru górnoreglowego.

Szlaki

szlak turystyczny zielony – z Jaworek przez Wąwóz Homole i Polanę pod Wysoką, Czas przejścia: 2.0 h, ↓1.3 h
 szlak turystyczny niebieski – biegnący grzbietem Małych Pienin ze Szczawnicy przez Szafranówkę, Durbaszkę, Wysokie Skałki (3.3 h, ↓3 h) dalej na Wierchliczkę i przełęcz Rozdziela na Wielki Rogacz.

Obydwa te szlaki spotykają się poniżej przełęczy Kapralowa Wysoka. Na szczyt Wysokich Skałek prowadzi z niej ślepa odnoga ścieżki turystycznej.

Zdjęcie: Mariusz Rzepkowski / Wikimedia Commons

Podobne wpisy

Błyszcz i Bystra

Łukasz Kurbiel

Rezerwat Żebracze

Łukasz Kurbiel

Rezerwat przyrody Biała Woda

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej