Sokolica
PrzyrodaZwiedzanie

Sokolica

Sokolica to malowniczy szczyt w Pieninach Środkowych liczący 747 m n.p.m. Położona jest na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Obok Trzech Koron jest najpopularniejszym celem wycieczek turystycznych.

Szczyt jest wspaniałym punktem widokowym m.in. na przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską i Tatry, a to za sprawą, południowych, skalnych ścian opadających prawie pionowymi uskokami w 310-metrową przepaść do przełomu Dunajca. Najwyższa ściana liczy 100 m wysokości. Północne stoki góry porasta las bukowo-jodłowy a na szczycie występują reliktowe sosny (najstarsza ma ok. 500 lat).

Nazwa

Nazwa szczytu pochodzi od tego, że dawniej gniazdowały w niej sokoły.

Turystyka

Sokolica od dawna była celem turystycznych wypraw. Już w 1867 r. jej pierwszy album fotograficzny sporządził Franciszek Wyspiański, 10 lat wcześniej malował ją Józef Szalay. W 1880 r. pisano w prasie: „Tylko osoby silne, umiejące dobrze chodzić po górach wdzierają się na Sokolicę”. E. Gąsowski oglądający ją podczas spływu tratwami w 1879 r. pisał: „Prześliczny stąd widok na Sokolicę, najwspanialszą ze wszystkich skał pioninskich”.

SokolicaObecnie ze względu na piekne widoki ze szczytu Sokolica jest bardzo popularnym miejscem w Pieninach. Wstęp na sam szczyt Sokolicy (podobnie jak na Trzy Korony) jest płatny –  5 zł bilet normlany, 2,5 zł ulgowy. Bilet upoważnia również do wejścia na Trzy Korony (w tym samym dniu). Wejście na sam szczyt Sokolicy to boczna, odbiegająca od szlaku ścieżka ubezpieczona metalowymi poręczami (ok. 40 m różnicy poziomów, 7 min. podejścia w górę). Do tego miejsca prowadzi niebieski szlak turystyczny ze Szczwanicy lub z drugiej strony od Trzech Koron. Na przełęcz Sosnów (przed szczytem) biegnie także zielony szlak z Krościenka.

szlak turystyczny niebieski Szczawnica – Sokola Perć – Trzy Korony
  • ze Szczawnicy 1.15 h (↓ 1 h)
  • z Trzech Koron 2.35 h (↑ 2.50 h), z Czerteża 0.45 h (z powr. 0.50 h), z przeł. Sosnów 0.20 h (↓ 0.15 h)

szlak turystyczny zielony Krościenko – przełęcz Sosnów. Stąd szlak turystyczny niebieski na Sokolicę.

  • z Krościenka 1.40 h (↓ 1.20 h)

Podobne wpisy

Dróżki Kalwaryjskie

Łukasz Kurbiel

Rezerwat przyrody Bonarka

Łukasz Kurbiel

Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej