Dolina Kluczwody
PrzyrodaZwiedzanie

Dolina Kluczwody

Dolina Kluczwody to jedna z mniej znanych, a bardzo urokliwych dolinek w parku krajobrazowym Dolinki Krakowskie. Znajduje się w niej rezerwat przyrody oraz ruiny zamku z XIV wieku górujące nad doliną. Ten cichy i spokojny zaułek dolinek krakowskich to wspaniały cel na krótki wypad za miasto: z rodziną, dziećmi lub rowerami.

Geografia

Dolina Kluczwody nazywana też Doliną Wierzchówki położona jest pomiędzy wsią Wierzchowie, a Bolechowicami. Ma 6 kilometrów. Przepływa przez nią potok Kluczwoda, wpadający do Rudawy. Dlaczego Kluczwoda? Bo potok kluczy wieloma zakrętami po całej dolinie.

W górnej części Kluczwody, koło wsi Wierzchowie znajdują się największe na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej jaskinie: najdłuższa na Jurze Jaskinia Wierzchowska i Jaskinia Mamutowa.

Na wschodnim zboczu doliny pomiędzy drogą z Białego Kościoła do Zelkowa a Skałami Zamkowymi znajdują się Mączne Skały, z których można podziwiać rozległą panoramę górnego odcinka doliny. Oprócz nich w dolinie można spotkać inne skały, m.in. Skałę Zamczysko, Kobyłkę, Rogatą, Szeroką, Turnię Potockiego i Leśną Basztę.

Dolina Kluczwody

Ruiny zamku

Na szczycie Skały Zamczysko widoczne są pozostałości zamku rycerskiego z XIV wieku. Przypuszcza się, iż zbudowała go rycerska rodzina Zaklików z Janowca. Zamek był niewielką twierdzą zbudowaną z wapienia. Całość otoczona była wałem ziemnym i fosą. Budowla, co ciekawe, nie została ukończona. Być może  przyczyną było osunięcie się północnej i zachodniej części skały. Wkrótce po tym wydarzeniu rodzina przeniosła się do nowej siedziby w Korzkwi. Aktualnie można dostrzec zarysy fundamentów wieży i zabudowań oraz pozostałości murów tworzących klamrę od południa.

Dolina Kluczwody
Ruiny zamku

Przyroda

Poniżej Mącznych Skał znajduje się leśny rezerwat przyrody Dolina Kluczwody. Ochrania on głównie las grądowy, buczynę karpacką, lilię złotogłów oraz ciekawy krajobraz. Zajmuje powierzchnię ok. 35 ha.

Szlaki

szlak turystyczny czarny Czarny z Modlnicy przez Tomaszowice, Dolinę Kluczwody do Jaskini Wierzchowskiej.

szlak turystyczny niebieski Niebieski z Bolechowic przez Gacki, Dolinę Kluczwody do Prądnika Korzkiewskiego.

szlak rowerowy czerwony Szlak z Bolechowic przez Zelków, górną część Doliny Kluczwody, Wierzchowie, BębłoDolinę Będkowską, Łączki KobylańskieKobylanyDolinę KobylańskąKrzemionkę i Dolinę Bolechowicką do Bolechowic.

szlak rowerowy czarny Z Ojcowskiego Parku Narodowego przez Czajowice i górną część Doliny Kluczwody do Jaskini Wierzchowskiej.

Ciekawostki

– Wzdłuż potoku Kluczwoda w czasie zaborów przebiegała granica austriacko-rosyjska. Przy wejściu od górnego końca doliny można zobaczyć odtworzone słupy graniczne ustawione po obu stronach doliny.

Źródła:

– http://www.kluczwoda.pl

– http://www.jurajskiraj.pl/Dolina_Kluczwody,str,33.html

– http://www.pojurze.pl/Przewodnik/Doliny-74/Dolina-Kluczwody-120

 

Podobne wpisy

Leskowiec

Łukasz Kurbiel

Rusinowa Polana

Łukasz Kurbiel

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej