Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju
PrzyrodaZwiedzanie

Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju

Park zdrojowy w Rabce-Zdroju to uzdrowiskowe centrum górskiego kurortu i jeden z największych parków zdrojowych w regionie. Mnogość kwiatów, fontanny oraz tężnia sprawiają, że rabczański park zdrojowy należy do najbardziej wyjątkowych parków Małopolski.

Historia

Park zdrojowy w Rabce-Zdroju został założony około 1864 roku, przez ówczesnego właściciela Rabki Juliana Zubrzyckiego. Park rozbudował i upiększył kolejny właściciel uzdrowiska Kazimierz Kaden. Obecnie park zajmuje powierzchnię 30 ha i należy do największych w Małopolsce.

Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju
Pomnik św. Jana Pawła II fot. Bartosz Twarowski

Przyroda

Początkowo w parku dominowały drzewa charakterystyczne dla flory górskiej i podgórskiej, czyliświerki, sosny, modrzewie, buki. Z czasem drzewostan był uzupełniany o inne gatunki, głównie liściaste i dziś można w parku spotkać grupy wszystkich drzew rosnących w Polsce, a także niektóre charakterystyczne dla innych regionów Europy i Azji. Wśród drzewostanu parku wyróżniają się m.in. grupa 10 modrzewi europejskich  sadzonych w okręgu o obwodzie od ok. 1 m do 230 cm, o wieku ok. 100 lat, oraz druga grupa 8 modrzewi europejskich sadzonych w okręgu o obwodzie od ok. 150 cm do 190 cm (wiek ok. 110 lat). Obie grupy są uznawane za pomniki przyrody. Stare drzewa są schronieniem dla wielu ptaków: krukowatych, szpaków, lasów, kwiczołów, dzikich gołębi, sów, kukułek i wszelkiego drobiazgu, zwłaszcza sikorek i rudzików. Ciekawostką sa czarne wiewiórki. Oprócz można w parku spotkać jeże i kuny.

Park Zdrojowy w Rabce-ZdrojuW parku

Na terenie parku zdrojowego w Rabce Zdroju znajdują się: tężnia solankowa, dwie fontanny, zabytkowa willa „Gwiazda” (obecnie w stanie ruiny), szpital kardiologiczny im. Józefa Dietla, kawiarnia „Parkowa„, cmentarz żołnierzy radzieckich, a po zachodniej stronie parku, na starym cmentarzu komunalnym znajduje się cmentarz wojenny z I wojny światowej. 

Główną aleję parku zamyka pomnik papieża Jana Pawła II, projektu Michała Batkiewicza odsłonięty w 2005. Pomnik znajduje się na tzw. „Szlak Papieski” wiodącym przez Gorce i Beskid Wyspowy. Od południa granicę parku stanowi potok Poniczanka. Dla dzieci park dysponuje dwoma placami zabaw wyposażonymi w huśtawki, drabinki, piaskownice. Dla aktywnych jest ścieżka zdrowia, korty tenisowe i boiska do gier zespołowych. W parku można wypożyczyć gokarty rowerowe, samochodziki dla dzieci oraz wykupić czas zabawy na nadmuchiwanych zjeżdżalniach i zamkach. Na parkowych alejkach ??buszują?? oswojone wiewiórki. 

Ciekawostki

Park zdrojowy w Rabce-Zdroju w 2011 wyremontowano, odmładzając istniejącą zieleń, dosadzając kolejne rośliny, krzewy i drzewa oraz gruntownie remontując fontanny i nawierzchnię alejek spacerowych.

Podobne wpisy

Kościół św. Anny w Nowym Targu

Łukasz Kurbiel

Dolina Lejowa

Łukasz Kurbiel

Stawy w Dolinie Gąsienicowej

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej