Różności

Czym się kierować podczas zmiany pracy?

Żyjemy w czasach ciągłej zmiany. W ciągłu ostatnich kilku lat byliśmy świadkami wielu wydarzeń na świecie, które zmieniały rynek pracy. Zmieniły się zarówno przyzwyczajenia pracowników, jak i ich mentalność. Jak poradzić sobie z trudną sytuacją na rynku pracy i czym się kierować podczas zmiany pracy?

Dlaczego rynek pracy się zmienia?

Nie tylko pandemia czy kryzys gospodarczy sprawiły, że ludzie chcą pracować w innej formie i w innych sektorach. Ważnym elementem jest również to, że na rynek pracy wchodzą nowe pokolenia, jednocześnie mając, oferując i wymagając innych rzeczy niż starsi pracownicy. Młodsze pokolenie, szczególnie pokolenie Z dopiero wchodzące na rynek pracy, jest bardzo elastyczne. W porównaniu do ich rodziców czy dziadków bardzo chętnie zmieniają pracę i środowisko w którym przebywają. Oferują też inne umiejętności niż poprzednie generacje. Są tak naprawdę pierwszym pokoleniem całkowicie wychowanym w dobie Internetu. Nie zmienia to jednak całej sytuacji na rynku pracy. W większości miejsc pracy, mimo wszystko dalej najbardziej liczy się doświadczenie w wykonywanym zawodzie.

Praca zdalna czy stacjonarna?

Pandemia szeroko spopularyzowała pracę zdalną i pokazała, jak wygodna może być. Możliwość przebywania we własnym domu, w kawiarni czy nawet kilka tysięcy kilometrów za oceanem są zawsze atrakcyjne. Pandemia jednak tak szybko jak się pojawiła, tak szybko zniknęła. Wizja budowania domów na wsi i życia poza miastem powoli traci na swoim romantyzmie. Ludzie systematycznie wracają do miast, a biurowce nie są już puste. Mimo wszystko, pandemia sprawiła że praca zdalna jest możliwa w zdecydowanie większej liczbie sektorów. Kiedyś utożsamiana w większości z zawodami z sektora IT, takimi jak programiści czy graficy komputerowi, dziś jest kilka razy bardziej powszechna. Dla niektórych jednak o wiele atrakcyjniejszą formą zatrudnienia jest praca stacjonarna. Jednym z największych minusów pracy zdalnej jest to, że praktycznie całe dnie spędzamy we własnym domu przed ekranem komputera. Praca stacjonarna na pewno jest bardziej ciekawsza i zaspokaja niektóre potrzeby ludzkie, takie jak na przykład te społeczne.

Czym się kierować podczas zmiany pracy?

Przede wszystkim trzeba zastanowić się, z jakiego powodu ktoś chce zmienić pracę. Głównym i najczęstszym powodem zmiany pracy są przyczyny zarobkowe. Wielu pracowników czuje, że na swoim stanowisku mogłoby zarabiać więcej. Wielu też uważa, że z ich doświadczeniem i umiejętnościami powinni pracować na wyższym stanowisku. Przy zmianie pracy, warto zatem zwrócić uwagę na to, czy liczba godzin pracy będzie adekwatna do wynagrodzenia i porównać je z obecną pracą. Warto pamiętać, że kwota brutto to kwota przed opodatkowaniem, a netto to kwota „na rękę” która pojawi się na naszym koncie bankowym. Pomocną kwestią przy kalkulowaniu wynagrodzenia jest kalkulator wynagrodzeń 2023. Czymś bardzo istotnym przy zmianie pracy jest też perspektywa awansu w hierarchii firmy i to, czy zapewnia odpowiednie wsparcie w naszym rozwoju. Firmy mogą też oferować szerokie bonusy, takie jak pakiety medyczne, karty sportowe lub różnego rodzaju kursy językowe czy zawodowe.

Artykuł promocyjny

Podobne wpisy

MINI Electric – poznaj nowy, elektryczny model

Łukasz Kurbiel

Szukasz nowego hobby? Pomyśl o sportach wodnych

Łukasz Kurbiel

Odzież Calvin Klein — skąd wzięła się jej popularność?

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej