Różności

Czym jest chiropraktyka?

W dzisiejszych czasach bóle pleców i bóle mięśniowe to problem większości ludzi. Wynika to z tego, że w Polsce nie jest popularna profilaktyka chorób kręgosłupa i innych schorzeń w obrębie układu ruchu i układu nerwowego. Bóle kręgosłupa może wywołać na przykład długotrwałe siedzenie przy biurku. W artykule wyjaśniamy, czym jest chiropraktyka i dlaczego terapia manualna jest warta uwagi.

  1. Chiropraktyka dla wszystkich
  2. Zalety terapii manualnej i skuteczność chiropraktyki

Chiropraktyka to naturalna metoda leczenia, która jest dziedziną medycyny niekonwencjonalnej. Bazuje na diagnozie i leczeniu bólu kręgosłupa i innych jednostek chorobowych. Docelowo ma zapobiegać wszelkim zaburzeniom, które dotyczą narządu ruchu. Chiropraktyka opiera się na manipulacji kręgosłupa. W zasadzie każdy może umówić się na zabiegi do chiropraktyka w krakowie. Wyjątkiem są przeciwwskazania — chiropraktyka nie jest zalecana dla osób z chorobą nowotworową i po przebytych operacjach na kręgosłupie. Powszechnie uznaje się, że chiropraktyka ma znaczący wpływ na poprawę stanu zdrowia pacjentów. Manipulacje kręgosłupa mogą wyeliminować na przykład bóle głowy i zawroty głowy. Zabiegi z zakresu chiropraktyki powinny być wykonywane przez osoby, które mają odpowiednie wykształcenie.

Chiropraktyka dla wszystkich

Zabiegi chiropraktyki są polecane w szczególności w sytuacjach takich jak:

  • ból karku
  • ból i napięcie mięśni
  • ból pleców
  • migreny
  • przebyte urazy i wypadki
  • zwyrodnienia kręgosłupa
  • w przypadku wystąpienia rwy kulszowej
  • drętwienie kończyn górnych i dolnych.

Terapię manualną zaleca się też kobietom w ciąży, które cierpią z powodu bólu pleców. Tego rodzaju formy leczenia są idealne dla osób prowadzących siedzący tryb życia, zestresowanych lub otyłych.

Zalety terapii manualnej i skuteczność chiropraktyki

Terapia chiropraktyczna dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta jest w pełni bezpieczna i nie wywołuje skutków ubocznych.  Terapia wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Została opracowana przez D.D. Palmera w XIX wieku. Obecnie zabiegi chiropraktyczne stają się coraz bardziej popularne, gdyż wzrasta liczba osób, które mają problemy z narządem ruchu i z bólami kręgosłupa. Manipulacje chiropraktyczne mogą uchronić pacjenta przez poważną operacją neurochirurgiczną i długotrwałą rehabilitacją. Oczywiście to zależy od tego, na jakim etapie zaawansowania jest dana choroba. W Polsce na operacje i na tradycyjną rehabilitację trzeba długo czekać — NFZ nie gwarantuje szybkich terminów, przez co choroba może się rozwijać.

Podobne wpisy

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie

Łukasz Kurbiel

Wiosenne zakupy w lumpeksach z działem WAGI! Poradnik zakupowy krok po kroku!

Łukasz Kurbiel

Wywiad: Anna Szałapak

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej