Różności

Ruczaj: dzielnica młodych i nowa sypialnia Krakowa. Dlaczego warto tu zamieszkać?

Ruczaj to jedna z najszybciej rozwijających się dzielnic mieszkalnych Krakowa. Obecność nowego kampusu uniwersyteckiego i Krakowskiego Parku Technologicznego sprawiają, że chętnie osiedlają się tu ludzie młodzi i rodziny z dziećmi. Czy warto zamieszkać na krakowskim Ruczaju? Sprawdź!

Kraków Ruczaj położony jest w południowo-zachodniej części miasta. Co prawda sam w sobie nie stanowi odrębnej jednostki administracyjnej, ale funkcjonuje jako nieoficjalna „poddzielnica” Krakowa Dębniki (VIII dzielnica), jednak w świadomości mieszkańców od wielu lat funkcjonuje jako niezależna część miasta. Spora w tym zasługa nowego kampusu uniwersyteckiego oraz nowoczesnych stref biznesowych z wieloma miejscami pracy. Dlaczego warto tu zamieszkać i jakie krakowskie mieszkania znajdziemy w ofercie (https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/krakow/) w tej okolicy?

Ruczaj Zaborze i Nowy Ruczaj

Powstanie Ruczaju jest datowane lata 80. To wówczas powstały tu pierwsze osiedla mieszkalne i podstawowa infrastruktura. Obecnie dzielnica podzielona jest na dwie charakterystyczne części. To Ruczaj-Zaborze i Nowy Ruczaj. Pierwsza z nich, położona bliżej centrum między Kapelanką a Rondem Matecznego, zdominowana jest przez zabudowę z wielkiej płyty. Są to zarówno wysokie bloki o kilkunastu kondygnacjach, jak i wieloklatkowa zabudowa mieszkaniowa o wysokości  3-4 pięter.  Nowy Ruczaj zlokalizowany jest już za kampusem akademickim, w kierunku A4 i Skawiny. Znajdują się tu nowoczesne osiedla deweloperskie, najczęściej zamknięte. Kameralna architektura uwzględnia wspólne części rekreacyjne oraz obecność takich placówek jak przedszkola, żłobki czy sklepy osiedlowe.

Rozwój Ruczaju

Dynamiczny rozwój okolicy to bez wątpienia zasługa powstania nowego kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znajdują się tu m.in. Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej, Wydział Filologiczny oraz Matematyka, Fizyka i Chemia. Na terenie dzielnicy działa Specjalna Strefa Ekonomiczna z Krakowskim Parkiem Technologicznym. Swoje siedziby mają tu zagraniczne firmy m.in. z sektora komunikacji i IT. Nie bez znaczenia pozostaje dobry dostęp do autostrady A4 i IV obwodnicy Krakowa oraz bogata baza mieszkaniowa.

Mieszkania na Ruczaju

W zależności od części dzielnicy w ofercie nieruchomości znajdziemy lokale z rynku pierwotnego lub wtórnego o zróżnicowanym metrażu. To m.in. ogłoszenia krakowskich kawalerek na sprzedaż oraz większe, kilkupokojowe lokale mieszkalne. Ceny mieszkań na Ruczaj w ostatnich latach znacznie wzrosły i aktualnie wynoszą kilkanaście tysięcy złotych (od 10 do 14 tys. zł za m2 według danych portalu Gethome), co odpowiada średnim cenom w innych dzielnica miasta. Równocześnie jest nadal znacznie taniej niż w centrum czy starych Dębnikach.

Potencjał inwestycyjny

Stale rosnące ceny nieruchomości i rozwój zabudowy oraz infrastruktury sprawiają, że dzielnica posiada istotny potencjał inwestycyjny. Dla osób kupujących mieszkanie pod wynajem istotne znaczenie może mieć fakt, że ogłoszenia na Ruczaju to jeden z najczęściej wyszukiwanych typów ofert wśród studentów i osób pracujących. Nowe budownictwo cechuje się wysokim standardem, a estetyczne wykończenie lokalu nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Dlaczego warto zamieszkać na Ruczaju?

Mieszkańcy tej dzielnicy cenią bezpieczeństwo oraz kameralną atmosferę zadbanych i nowoczesnych osiedli. Codzienne funkcjonowanie ułatwia dostęp do licznych sklepów, punktów usługowych i placówek medycznych oraz edukacyjnych. Mieszkańcy mogą skorzystać z komunikacji autobusowej lub linii szybkiego tramwaju, który zawiezie ich do centrum zaledwie w kilkanaście minut.

Bliskość terenów rekreacyjnych zapewnia możliwość relaksu i uprawiania sportu na powietrzu. Na terenie dzielnicy znajduje się zrewitalizowany zbiornik wodny Zakrzówek. Blisko stąd również na Skałki Twardowskiego, wał nad Wisłą oraz do Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Na terenie dzielnicy znajduje się centrum fitness, basen oraz stadnina koni.

Kto kupuje mieszkania na Ruczaju? Dzielnica młodych

Zakup nieruchomości na Ruczaju to doskonała inwestycja zarówno dla singli, jak i młodych małżeństw oraz rodzin z dziećmi. Mieszkania położone w tej części Krakowa świetnie nadają się także jako inwestycja pod wynajem dla studentów lub pracowników strefy biznesowej. Popularność dzielnicy to zasługa dobrze rozwiniętej infrastruktury komunikacyjnej, szerokiego wyboru mieszkań w różnym metrażu i standardzie oraz licznych terenów rekreacyjnych z dala od zgiełku miasta.

Podobne wpisy

Krakowski Park Wodny, czyli jak spędzić ciekawie czas w Krakowie!

Łukasz Kurbiel

Najpopularniejsze banki w Polsce – sprawdź wybór mieszkańców Małopolski

Łukasz Kurbiel

Będzie jeszcze jaśniej! Mnóstwo atrakcji i mikołajkowe niespodzianki już 2 grudnia w ośrodkach PKL na Górze Parkowej i Górze Żar

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej