ZabytkiZwiedzanie

Kirkut w Muszynie

Kirkut w Muszynie to bardzo mały i przepięknie położony cmentarz żydowski. Znajduje się on na stromym zboczu, na krawędzi lasu, we wschodniej części Muszyny. 

Kirkut został założony w XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,3 hektara. Zachowało się tu około osiemdziesięciu nagrobków. Nekropolia dzieli się na część starszą (na lewo od bramy) i nowszą (po prawej stronie bramy). Większość inskrypcji jest w języku hebrajskim. Wśród traw można odnaleźć też groby ofiar Holocaustu.

Groby są pozostałością po Żydach zamieszkujących Muszynę od czasów rozbiorów (wcześniej istniał zakaz osiedlania się innowierców w mieście, wydany przez biskupów krakowskich, właścicieli grodu). W pierwszych latach II wojny światowej wszyscy muszyńscy Żydzi zostali wywiezieni i wymordowani w gettach w Grybowie i Bobowej.

Podobnie jak na innych cmentarzach żydowskich, dominują tu inskrypcje w języku hebrajskim. Pojawiające się na niektórych macewach napisy w języku polskim są dowodem przenikania kultur i asymilacji niektórych Żydów z Muszyny.

Podobne wpisy

Skwirtne

Łukasz Kurbiel

Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach

Łukasz Kurbiel

Rezerwat przyrody Panieńskie Skały

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej