Leskowiec
PrzyrodaZwiedzanie

Leskowiec

Leskowiec to jeden z najważniejszych celów turystyki przyrodniczej w regionie Andrychowa i Wadowic. To jeden z najwyższych szczytów Beskidu Małego, a dokładnie jego wschodniej części. Ze szczytu rozciąga się malownicza panorama. W pobliżu położone jest schronisko górskie oraz groń Jana Pawła II. 

Leskowiec ma 922 metrów n.p.m. Jest drugim, co do wysokości szczytem w wschodnim Beskidzie Małym po Łamanej Skale (929 metrów n.p.m.) oraz trzecim w ogóle ustępując jeszcze Czuplowi (933 metry n.p.m.)

Leskowiec to ważny węzeł szlaków turystycznych i jeden z najlepszych punktów widokowych w Beskidzie Małym. Od wschodu widać Pogórze Wielickie, a czasem nawet Skawinę i Kraków. Widoczne są stąd też wierzchołki Żaru i Lanckorońskiej Góry, pasma Beskidu Średniego: Barnasiówki i Koskowej Góry oraz grupę Chełmu i Babicy. Na wschód przy dobrej pogodzie widać szczyty Beskidu Wyspowego, a na południe Gorce z Turbaczem i Kudłoniem.

W okolicy szczytu znajdują się 2 nartostrady. Na pobliskim Groniu Jana Pawła II (dawniej Jaworzyna) znajduje się schronisko turystyczne „Leskowiec”.Na szczycie Leskowca znajduje się milenijny krzyż o wymiarach około 6m wysokości i 2m rozpiętości, na którym widnieje tabliczka z okolicznościową inskrypcją o treści : „Kto krzyż odgadnie ten nie upadnie”. Jest to trzeci w kolejności krzyż stojący na Leskowcu.

 

Roślinność

Charakterystyczne dla flory Leskowca są karłowate, poskręcane buki, których liczne egzemplarze oglądać można przy szlaku prowadzącym od schroniska.

Leskowiec

Historia

Pierwszy szlak turystyczny w rejonie Leskowca wyznaczył Władysław Midowicz w 1927 roku. W drugiej połowie lat 80-tych na polanie pod szczytem Leskowca wypasano owce, jednak dziś tradycje pasterskie zapoczątkowane przez Wołochów całkowicie zanikły.

Miejscowa ludność nazywała Leskowiec w przeszłości „Hrabskie Buty„, z powodu dwóch płyt kamiennych z wykutymi śladami stóp. Płyty te prawdopodobnie upamiętniają wejście na szczyt Adama hr. Potockiego i hrabianki Mery Wielopolskiej. Strącone ze szczytu przez pasterzy, przeleżały w lesie do 2004, gdy odkryte przez Jana Zielińskiego zostały przeniesione w pobliże schroniska „Leskowiec”. Inna zwyczajowa nazwa szczytu to Beskid.

22 sierpnia 2010 roku koło kaplicy na szczycie Leskowca odsłonięto kamień katyński, upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku.

Szlaki

Na szczyt Leskowca można dotrzeć szlakami z Rzyk, Andrychowa, Wadowic, Ponikwi, Kozińca, Świnnej Poręby, Krzeszowa, Targoszowa, a także od strony Przełęczy Kocierskiej. Przez sam szczyt prowadzą 2 szlaki:

szlak turystyczny czerwony Mały Szlak Beskidzki od Bielska przez Hrobaczą Łąkę, Porąbkę, Żar, Przełęcz Kocierską, Łamaną Skałę do Krzeszowa,

szlak turystyczny żółty Z Gorzenia Górnego przez Gronia Jana Pawła II przez Targoszów do Krzeszowa.

 

Podobne wpisy

Dwór w Łuczanowicach

Łukasz Kurbiel

Pałac w Osieku

Łukasz Kurbiel

Kopiec Wandy

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej