Groń Jana Pawła II
PrzyrodaZwiedzanie

Groń Jana Pawła II

Groń Jana Pawła II to jeden z wyższych szczytów Beskidu małego położony nieopodal Wadowic. Szczyt ten słynie nie tylko z pięknych widoków i przyrody, ale przede wszystkim z kaplicy poświęconej Janowi Pawłowi II. Kaplica ta jest celem wielu pielgrzymek i  miejscem uroczystości religijnych.

Geografią

Groń Jana Pawła II ma 890 m n.p.m i do roku 2004 nazywany był Jaworzyną. Szczyt ten położony jest we wschodniej części Beskidu Małego, w pobliżu innego ważnego szczytu w okolicy Leskowca. Co ciekawe na Groniu znajduje się też schronisko turystyczne PTTK „Leskowiec”.

Historia

Od 1932 znajduje się tu schronisko PTTK „Leskowiec” wzniesione staraniem koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Wadowicach. Schronisko zostało poświęcone w 1933 roku. W 1995 pod szczytem wzniesiono kaplicę z inicjatywy działacza PTTK Stefana Jakubowskiego z Andrychowa, oraz stalowy krzyż z 1991, poświęcony „ludziom gór”. Kaplica nazywana jest Sanktuarium Ludzi Gór.

Groń Jana Pawła II
Sanktuarium Ludzi Gór – Fot. Karina Twarowska

W kaplicy stoi fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 oraz ołtarz z inskrypcją: Jest nas troje: Bóg, góry i ja. Papież w latach swego dzieciństwa i młodości wielokrotnie wchodził na szczyt. Latem pokonywał szlak piechotą, zimą jeździł tu na nartach. Ostatni raz wszedł na Leskowiec i Jaworzynę jako kardynał w 1970, po mszy, odprawionej z okazji 25-lecia kapłaństwa w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Pomnik Jana Pawła II
Pomnik Jana Pawła II – Fot. Karina Twarowska

Północne zbocza Gronia Jana Pawła II i usytuowany na nich wyciąg narciarski (od 1953 roku) stwarzają dogodne warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego.

 

Szlaki turystyczne

szlak turystyczny czerwony Mały Szlak Beskidzki z Bielska do Krzeszowa

szlak turystyczny żółty Krzeszów – Groń Jana Pawła II – Gorzeń Górny

szlak turystyczny zielony Andrychów – Groń Jana Pawła II – Świnna Poręba

szlak turystyczny niebieski Wadowice – Groń Jana Pawła II – Tarnawa Górna

szlak turystyczny czarny Rzyki – Groń Jana Pawła II

 

 

Podobne wpisy

Erem Kamedułów na Bielanach

Łukasz Kurbiel

Poranek w Czarnym Dunajcu

Łukasz Kurbiel

Dwór w Wadowie

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej