Wrota Chałubińskiego to jeden z mniej znanych celów turystycznych w Tatrach Wysokich. Jest to wąska przełęcz położona nieopodal szlaku z Morskiego Oka Na Przełęcz Szpiglasową. Szlak nie jest specjalnie wymagający, za to jego pokonanie wiąże się z doświadczeniem wspaniałych widoków.
Geografia
Wrota Chałubińskiego zwane dawniej Zawracikiem to wąska przełęcz sięgająca 2022 m n.p.m. Znajduje się ona w głównej grani Tatr pomiędzy Kopą nad Wrotami a Szpiglasowym Wierchem.
Historia
Kiedyś przez Wrota Chałubińskiego prowadził szlak z Doliny Rybiego Potoku do Doliny Piarżystej na Słowacji. Ścieżka została przebudowana w latach 1889–1890 w łatwo dostępny szlak. Na wniosek Walerego Eljasza-Radzikowskiego zmieniono nazwę przełęczy, dla uczczenia zmarłego w 1889 r. Tytusa Chałubińskiego.
Po II wojnie światowej zlikwidowano szlak po słowackiej stronie (Dolina Piarżysta jest rezerwatem przyrody). Po stronie polskiej Wrota Chałubińskiego dostępne są znakowanym szlakiem znad Morskiego Oka przez Dolinę za Mnichem. Szlak po wielu latach zamknięcia został otwarty w 1972 roku, a w 1996 r. został wyremontowany.
Pierwsze turystyczne wejścia letnie nie zostały odnotowane. Zimą pierwsi na przełęczy byli 7 lutego 1914 r. na nartach W. Skórczewski i przewodnik Stanisław Gąsienica Byrcyn. W rejonie tej przełęczy zginęła we wrześniu 1994 roku Maria Chałubińska (z domu Berger) – żona wnuka Tytusa Chałubińskiego – Stefana.
Przyroda
W okolicach Wrót Chałubińskiego można obserwować ciekawą florę. Z rzadkich roślin występują tu: wiechlina tatrzańska, skalnica odgiętolistna, ukwap karpacki i warzucha tatrzańska. To gatunki w Polsce występujące tylko w Tatrach i to na nielicznych stanowiskach. Stwierdzono tu też występowanie bardzo rzadkiej sasanki wiosennej.
Szlaki
Najpierw od schroniska PTTK nad Morskim Okiem szlakiem na Szpiglasową Przełęcz, potem szlakiem czerwonym prowadzącym Doliną za Mnichem na Wrota Chałubińskiego. Czas przejścia od schroniska to 2:15 godziny (1:45 w dół). Do tego należy doliczyć czas na dojście do Morskiego Oka.