Sarnia Skała, bądź też Sarnie Skałki to regiel o skalistym szczycie, położony między Doliną Białego a Doliną Strążyską. Grupa skałek jest jednym z lepszych i łatwiej dostępnych punktów widokowych Zakopanego, przez jest świetnym celem wycieczek, szczególnie dla turystów chcących posmakować Tatr lub zaaklimatyzować się w górach.
Sarnia Skała, najwyższy szczyt ponad 300 metrowej grani, ma wysokość 1377 m n.p.m. Znajduje się w pasie reglowym Tatr Zachodnich, między Doliną Białego, a Doliną Strążyską. Położony jest bezpośrednio na północ od Czerwonej Przełęczy (1301 m n.p.m.). Od północy opada w kierunku Doliny ku Dziurze i Doliny Spadowiec.
Sarnia Skała zbudowana jest z wapieni dolomitowych. Pod jej skalistymi ścianami znajduje się niewielka, zarastająca kosodrzewiną polana.
Przyroda
Na Sarniej Skale występuje wiele gatunków rzadkich roślin (m.in. sosna drzewokosa, ostrożeń głowacz, jarząb nieszpułkowy, irga kutnerowata). Na gołych skałach pięknie zakwitają gatunki roślin wapieniolubnych, m.in. dębik ośmiopłatkowy i dzwonek jednostronny. Rośnie tutaj miniaturowa krzewinka – wierzba alpejska, omieg kozłowiec, różeniec górski, czy jaskier alpejski.
Na zboczach Sarniej Skały i w dolinach reglowych wokół niej sztucznie wprowadzono modrzewia japońskiego oraz drzewiastą kosodrzewinę wyhodowaną z nasion pochodzących z alpejskiej kosodrzewiny.
W czasie zjazdu Polskiego Towarzystwa Botanicznego w Zakopanem, w 1956 roku, podczas poszukiwań na szczycie jarząbu nieszpułkowego, odnaleziono inny gatunek jarząbu, nie notowany dotąd w Polsce, a mianowicie jarząb turyngski, mieszaniec jarząbu pospolitego i mącznego.
Turystyka
Sarnia Skała to doskonały punkt widokowy na potężną północną ścianę Giewontu oraz na Zakopane, przez co miejsce jest często odwiedzane przez turystów.
Szlaki
Ścieżka nad Reglami z Kuźnic do skrzyżowania z żółtym szlakiem z Doliny Białego, potem wiedzie na Czerwoną Przełęcz i na Polanę Strążyską. Z Czerwonej Przełęczy prowadzi szlak na Sarnią Skałę. Czas dojścia na przełęcz to 1,25 h (1h w dół) z Kalatówek oraz 50 min (35 min w dół) z Polany Strążyskiej. Szczyt oddalony jest od przełęczy o ok. 10 min.
Przykładowa trasa – Dolina Strążyska – Sarnia Skała – Dolina Białego:
Ciekawostki
– Dawniej Sarnią Skałę nazywano Małą Świnicą, Świniczką lub Świnią Skałą i była ona intensywnie penetrowana przez poszukiwaczy skarbów (na skałach zachowały się do tej pory wyryte przez nich znaki).
– Na Sarniej Skale możemy zaobserwować zjawisko obniżenia się granicy pięter roślinnych, co wynika przede wszystkim z zacienienia jakie daje północna ściana Giewontu. Górna granica lasu schodzi tu rekordowo do 1300 m n.p.m.