PrzyrodaZwiedzanie

Dolina pięciu stawów – Szpiglasowa przełęcz – Morskie Oko

Szlak Dolina pięciu stawów – Szpiglasowa przełęcz – Morskie Oko należy do najpękniejszych w polskich Tatrach. Jego kulminacyjnym, a zarazem najpięknejszym miejscem jest Szpiglasowa Przełęcz – siodło położone na wysokości 2110 m n.p.m. w bocznym grzbiecie Tatr odchodzącym od głównej grani w kierunku północno-zachodnim. Przełęcz oddziela Szpiglasowy Wierch i Miedziane. Oraz położony obok Szpiglasowy Wierch o wysokości 2172 m n.p.m. i znajduje się na granicypolsko-słowackiej.

Obecna nazwa Szpiglasowej Przełęczy pochodzi od wydobywanego dawniej w okolicy szpiglasu (niem. Spiessglas) – antymonitu. Niewielkie pokłady tej rudy wyczerpały się jednak szybko. Wcześniej przełęcz nazywano: Przełęcz pod Miedzianem lub Przełęcz Miedziane.

Z rzadkich roślin w rejonie przełęczy występują ukwap karpacki i skalnica odgiętolistna– gatunki w Polsce występujące tylko w Tatrach i to na nielicznych stanowiskach, a także rzadka w górach turzyca obła.

Szlaki turystyczne na tej trasie:

Czas przejścia:

  • Od schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów szlakiem niebieskim do rozwidlenia a potem żóltym na przełęcz ↑1:30 h., ↓1:10 h, Przy samej przełęczy, gdzie skały są kruche i strome, krótki odcinek ubezpieczony jest łańcuchami.
  • Do schroniska PTTK nad Morskim Okiem z przełęczy ↓1:40 h, ↑ 2:15 h,
  • Czas przejścia ze Szpiglasowej Przełęczy na Szpiglasowy Wierchu (odnoga szlaku): 15 min

Czasy przejścia są orientacyjne i zależą od warunków pogodowych oraz osobistego przygotowania.

Nasza fotorelacja z przejścia:

Do doliny Pięciu Stawów można się dostać szlakiem zielonym wiodącym Doliną Roztoki (ok. 2 h) Na początku można podziwiać piękne kaskady wodne – wodogrzmoty Mickiewicza:

Na szlaku znajduje się również najwyższy wodospad w Polsce – Siklawa (70 metrów):

 

Dolina Pięciu Stawów:

 

Schronisko w Dolinie.

Kulminacyjny punkt szlaku Szpiglasowa Przełęcz i Szpiglasowy Wierch (po prawej)

Wielki Staw i kwiaty.

 

Łańcuchy w drodze na szczyt:

Przejście przez Szpiglasową przełęcz znane było góralom od dawna, upowszechniło się wśród turystów ok. 1850 r. Towarzystwo Tatrzańskie zbudowało szlak w 1896 a oznakowało go w 1902 r. Szlak został ułatwiony przez wycięcie niektórych odcinków skał w 1937. Prace zostały wykonane staraniem Polskiego Związku Narciarskiego. Niektóre odcinki wykonywano przy użyciu dynamitu. Od początku trasa wzbudziła kontrowersyjne opinie przeciwników jej budowy i uzyskała pogardliwą nazwę „ceprostrady”. Nie została do końca ukończona zgodnie z projektem. Mimo krytycznych opinii jest jednak wygodnym podejściem na Szpiglasową Przełęcz od Morskiego Oka. 

Szpiglasowa przełęcz i Szpiglasowy Wierch:

Ze szyczytu można podziwiać wspaniałe widoki – Dolina Pięciu Stawów, i Orla Perć.

Morskie Oko, Czarny Staw.

Najwyższy polski szczyt – Rysy.

A także na Dolinę Piarżystą po stronie słowackiej.

Panorama sferyczna na Szpiglasowej przełęczy:

 

Widok z żółtego szlaku prowadzącego w dół – Morskie oko i Rysy.

Jest to dość długa trasa, której przejście zajmuje dobrych kilka godzin. Jednak trudy drogi wynagradzają przepiękne widoki.

Zdjęcia Łukasz Kurbiel, informacje za Wikipedią

Podobne wpisy

Pustynia Błędowska

Łukasz Kurbiel

Kasprowy Wierch przed zachodem słońca

Łukasz Kurbiel

Dolina Chochołowska

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej