Zamek Andrychowski nazywany również Pałacem Bobrowskich to położony w centrum Andrychowa dwór z XVII wieku otoczony parkiem ze stawem. Miejsce to choć nie pełni dziś funkcji turystycznych przyciąga uwagę ciekawą architekturą oraz malowniczym położeniem w parku obok miejskiego stawu.
Historia
Dwór murowany zbudował najpewniej Marian Przyłęcki, właściciel klucza wieprzowskiego, który w 1 połowie XVII w. przeniósł do Andrychowa swoją siedzibę z Wieprza. Dwór miał charakter obronny: otaczały go 3 stawy oraz fosa (staw od strony rynku został zasypany w 1875 roku).
W budynku odbył się jeden ze zjazdów Konfederacji Barskiej. W 1756 roku dwór stał się własnością rodziny Ankwiczów herbu Abdank. Hrabiowie Bobrowscy w XIX wieku poszerzyli istniejący dwór o 2 skrzydła nadając mu kształt podkowy. Główne wejście usytuowano od północy ponieważ tam wytyczono gościniec.
Nazwa „Zamek” występuje w oficjalnych dokumentach już w roku 1761. Nazwa ta związana jest z pierwotnym obronnym charakterem tego miejsca. Dwory takie były powszechnie budowane przez zamożną szlachtę, zachowując schemat średniowiecznych, małych założeń zamkowych o zredukowanym programie budowlanym.
Architektura
Klasycystyczny, parterowy, murowany dwór jest podpiwniczony, przykrywają go niskie dachy siodłowe. Obecnie na planie podkowy. Część środkową zdobi portyk z czterema kolumnami doryckimi i trójkątnym frontonem w którym znajdują się herby: „Jastrzębiec” Bobrowskich i „Poraj” rodziny Męcińskich z których pochodziła żona Stefana Bobrowskiego. Od tyłu posiada wydatny ryzalit. Okna duże, półkolisto zamknięte lub prostokątne. Od południowego zachodu znajduje się narożnikowa baszta.
Ciekawostki
– Obok dworu wolnostojący budynek powozowni, obecnie wykorzystany jako lokal gastronomiczny.
– W andrychowskim zamku mieści się obecnie Izba Regionalna, gromadząca w swych zbiorach pamiątki i eksponaty obrazujące historię ziemi andrychowskiej, Obok znajduje się galeria „PASJA”, w której organizowane są wystawy prac lokalnych twórców, w jednym ze skrzydeł pałacu mieści się siedziba Towarzystwa Miłośników Andrychowa, a także muzyczny „Klub pod Basztą”.
Źródła:
– http://miasteria.pl/miejsce/palac-bobrowskich-w-andrychowie.html
– http://www.andrychow.info.pl/andrychow-atrakcje-turystyczne/29-andrychow-historia-zabytki/117-klasycystyczny-palac-bobrowskich-andrychow