ZabytkiZwiedzanie

Ratusz w Nowym Sączu

Ratusz w Nowym, Sączu to nie tylko siedziba władz miasta, ale też centralna budowla położona w samym środku Nowego Sącza na rynku oraz jego najbardziej okazały budynek i symbol. 

Historia

Najstarszym budynkiem, pełniącym funkcję ratusza w Nowy Sączu był parterowy budynek obok kościoła Św. Małgorzaty. Gdy budynek sprzedano wzniesiono nową siedzibę władz miasta na centralnym placu jakim był Rynek.

W latach 1486 i 1522 był odbudowywany po częściowych pożarach. W latach 1562-63 został przebudowywany. Na początku XVII wieku po kolejnym pożarze został odbudowany jako piętrowy budynek z wieżą zegarową. W 1834 roku znowu został przebudowany, otrzymał kolumnowy portyk przed frontową fasadą oraz został nadbudowany o drugie piętro. Niestety w 1894 roku w pożarze miasta, całkowitemu uległ znowu zniszczeniu.

Obecny budynek powstał w latach 1895 – 1897, Pomysłodawcą budowy był burmistrz miasta Lucjan Lipiński. Rada miejska przystąpiła do budowy wyburzając wypalone mury. Przy kładzeniu fundamentów odkryto urządzenia wodociągowe – drewniane rury „rurmusa” – na którego urządzenie miasto otrzymało przywilej od Kazimierza Jagiellończyka w 1465 roku.

Architektura

Budynek ratusza został zaprojektowany w stylu eklektycznym, wnętrza zostały zaprojektowane w stylu neorenesansowym i neobarokowym. Projektantem ratusza był architekt miejski Jan Peroś.

Obecny ratusz jest budynkiem piętrowym ze stromym dachem skrywającym poddasze. Parter budynku jest boniowany. Elewacja frontowa jest zaprojektowana symetrycznie, gdzie na osi budynku usytuowano czterokondygnacyjną wieżę zegarową. Główną salą ratusza jest sala posiedzeń z neorenesansowym stropem kasetonowym oraz malowidłami wykonanymi w 1911 r. przez Piotra Spitzmann-Karwosieckiego, przedstawiającymi wydarzenia z historii miasta.

Ciekawostki

– Na półpiętrze wmurowana jest tablica pamiątkowa jubileuszu 600-lecia lokacji miasta. 700-lecie grodu w 1992 roku upamiętnia tablica znajdująca się obok sali obrad, którą  odsłonił w 1992 roku Prezydent Lech Wałęsa.

Źródła:

– http://www.nowysacz.pl/ratusz

Podobne wpisy

Lanckorona

Łukasz Kurbiel

Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach

Łukasz Kurbiel

Kościół Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia w Wolbromiu

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej