MiastaZwiedzanie

Piwniczna – Zdrój

Piwniczna – Zdrój to małe miasto uzdrowiskowe na południu Powiatu Nowosądeckiego na malowniczą rzeką Poprad, tuż przy granicy ze Słowacją. Liczyło około 6 tysięcy mieszkańców. Miasto słynnie ze stoków narciarskich, spływów Popradem i wielu szlaków turystycznych po górach Beskidu Sądeckiego.

Geografia

Piwniczna – Zdrój leży nad rzeką Poprad na wysokościach od około 360 m.n.p.m. do około 1200 m.n.p.m. Najwyższe szczyty w obrębie miasta to Eliaszówka (1024 m.n.p.m.) i Niemcowa (963 m.n.pm.). Przez miasto biegnie linia kolejowa oraz droga krajowa 87 łącząca Nowy Sącza na Słowację.

Panorama Piwnicznej - Zdroju, fot. Bartosz Twarowski
Panorama Piwnicznej – Zdroju, fot. Bartosz Twarowski

Historia

Piwniczna została założona na mocy dekretu Kazimierza III Wielkiego w roku 1348, w ramach polityki zakładającej budowę osad wzdłuż granicy Rzeczypospolitej. Pierwotna nazwa osady to Piwniczna Szyja, która miała istnieć jeszcze przed powstaniem miasta. Nazwa odnosiła się do charakterystycznego zwężenia rzeki Poprad w okolicach Międzybrodzia. Sama nazwa Piwniczna pochodzi od „zaciemnionego boru na wjeździedo miasta od północy.

Położenie przy trakcie handlowym na Węgry, a dzięki temu liczne przywileje, spowodowały dynamiczny rozwój miasta. Już w XVIII wieku Piwniczna posiadała sieć wodociągową. Na przełomie XVIII i XIX wieku wybudowano m.in. szkołę, karczmę, pięć młynów, papiernię i szpital. W latach 1874–1876 wybudowano kolej Nowy Sącz – Muszyna. Przystanek kolejowy w Piwnicznej wybudowano dopiero w 1908 roku. Pożar miasta w 1876 roku spowodował spalenie drewnianego kościoła i czterdziestu domów. W kolejnych latach odkryto źródła wód mineralnych, a w 1884 roku pojawili się pierwsi kuracjusze.

Wody mineralne

W Piwnicznej – Zdroju występują lecznicze wody mineralne, znane jako „kwaśne wody”. Są to wody wodorowęglanowo – magnezowo- wapniowo- żelaziste. Charakteryzują się one wysoką zawartością jonów magnezowych i wapniowych,  neutralizujących sok żołądkowy. Powstający w wyniku reakcji chlorek wapnia działa przeciwzapalnie. Pomagają w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nieżycie żołądka i stanach zapalnych jelit, a także leczenie cukrzycy i stanów zapalnych trzustki.

W miejscowych ośrodkach leczniczo-wypoczynkowych stosuje się wannowe kąpiele mineralne, zabiegi borowinowe, natryski wodolecznicze, masaże, gimnastykę leczniczą, inhalację oraz kurację pitną wody.

Panorama Piwnicznej - Zdroju, fot. Bartosz Twarowski
Panorama Piwnicznej – Zdroju, fot. Bartosz Twarowski

Narciarstwo

Ośrodki narciarskie w Suchej Dolinie, Wierchomli Małej i Kokuszce należą do grona znanych destynacji narciarskich w Małopolsce. W stacjach działa kilkanaście wyciągów orczykowych i talerzykowych jak również wyciągi krzesełkowe. Działają też serwisy narciarskie, wypożyczalnie sprzętu oraz szkółki narciarskie. W Wierchomli i Kokuszce stosuje się sztuczne naśnieżanie i oświetlenie.

Zabytki

– Układ urbanistyczny z czworobocznym rynkiem i wychodzącymi z jego narożników ulicami.

– Ratusz, którego zalążek powstał w XIX wieku.

– Na środku rynku znajduje się zabytkowa studnia, która zaopatrywała mieszczan w wodę.

– Kościół parafialny pw. Narodzenia NMP, wybudowany w latach 1881-1986 z wieżą i dzwonem z 1523 roku.

– Kirkut

Atrakcje

– stoki narciarskie

– spływ łodziami doliną Popradu,

– ponad 280 km tras i oznakowanych szlaków turystycznych dla pieszych, rowerzystów i jazdy konnej,

– pijalnia wód mineralnych oraz tzw. kopuła oraz ujęcie wody mineralnej

– muzeum regionalne

– inne: wypożyczalnia quadów, paintball, korty tenisowe, ciuchcia piwniczańska, wypożyczalnia kajaków, skatepark

Ciekawostki

– Największym przedsiębiorstwem w mieście jest  „Piwniczanka”.

– Aż 53% powierzchni miasta zajmują lasy.

Źródła

– http://www.piwniczna.pl

– http://moja.piwniczna.com/

Podobne wpisy

Bazylika św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

Łukasz Kurbiel

Tomanowa Przełęcz

Łukasz Kurbiel

Biecz

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej