Radziejowa
PrzyrodaZwiedzanie

Radziejowa

Radziejowa (1266 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Należy do Korony Gór Polski. Nazwa szczytu pochodzi od osoby o nazwisku lub przydomku Radziej.

Radziejowa położona jest w głównym grzbiecie Pasma Radziejowej, pomiędzy Wielkim Rogaczem, (oddziela ją przełęcz Żłobki), a masywem Złomistego Wierchu, położonego za Przełęczą Długą. Radziejowa zbudowana jest z piaskowców. Zarówno wierzchołek, jak i stoki Radziejowej są niemal całkowicie porośnięte lasem.

Osobliwości

Na północnym stoku Radziejowej znajduje się rezerwat przyrody Baniska z jaskinią Bania w Radziejowej oraz małe osuwiskowe jeziorko Młaka. W pobliżu znajduje się miejsce zwane Ołtarz, z niewielką wychodnią skalną oraz śladami jaskini szczelinowej u podnóża.

Na południowym stoku znajduje się wydajne źródło okresowe nazywane lokalnie Smocze Gardło.

Znajduje się tu jedyne w całej Polsce stanowisko pierwiosnka omączonego (na niewielkiej polanie na wysokości 800 m n.p.m.).

Turystyka

W 2006 r. na Radziejowej oddana została do użytku drewniana wieża widokowa o wysokości około 20 m. (odremontowana w 2010 r.). Roztacza się z niej rozległa panorama na wszystkie strony Wraz z budową wieży wyznaczono nową ścieżkę przyrodniczą „Rogasiowy Szlak” w dolinie Roztoki Małej.

Oprócz wieży na szczycie znajdują się również pomnik 1000-lecia Polski oraz betonowy obelisk.

Panorama:

Szlaki:

szlak turystyczny czerwony Przehyba – Radziejowa – Wielki Rogacz – Rytro (Główny Szlak Beskidzki)

  • z Przehyby 1.30 h (z powrotem 1.15 h)
  • z Wielkiego Rogacza 0.35 h (z powr. 0.30 h), z Rytra 4.10 h (↓ 3.20 h)

Podobne wpisy

Jaworzyna Krynicka

Łukasz Kurbiel

Dwór w Łuczanowicach

Łukasz Kurbiel

Wąwóz Kraków

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej