PrzyrodaZwiedzanie

Wodospad na Łomniczance

Wodospad na potoku Łomniczanka ma około 3 metrów wysokości i 7 metrów długości. Tuż obok znajdują się źródła wód mineralnych, których smak może skosztować każdy gość. Nie bez przyczyny od lat trwają zabiegi by rozpocząć produkcję wody minieralnej „Łomniczanka„.

Wodospad na potoku Łomniczanka spadając ze stromo nachylonej ławicy piaskowca potok tworzy wodospad o wysokości około 3 metrów i długości około 7 metrów. U jego podstawy znajduje się kocioł eworsyjny o głębokości do półtora metra. Możliwe jest, że próg wodospadowy zostanie kiedyś rozczłonkowany wzdłuż spękań ciosowych przez erozyjne działanie wody, która już teraz spływa trzema strugami. Obszar chroniony pomnikiem przyrody od 1982 roku.

Wodospad na Łomniczance
Wodospad na Łomniczance fot. Karina Twarowska

Poniżej wodospadu znajdują się źródła wód mineralnych typu szczaw z zawartością głównie jonów wodorowęglanowych, wapniowych i magnezowych. To właśnie w w okolicach Łomnicy stwierdzono największą liczbę źródeł tych szczaw. Kilka źródeł jest ujętych i wykorzystywanych przez mieszkańców. 

Wzdłuż dolnej części Łomniczanki prowadzi droga. Wzdłuż części górnego biegu Łomniczanki, (od Pomnika Pamięci) prowadzi niebieski szlak turystyki pieszej.

Podobne wpisy

Zalew Zesławicki

Łukasz Kurbiel

Bima Starej Synagogi w Tarnowie

Łukasz Kurbiel

Tomanowa Przełęcz

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej