Widok z Kicarza, fot. Karina Twarowska
PrzyrodaZwiedzanie

Kicarz

Kicarz to szczyt Beskidu Sądeckiego górujący nad Piwniczną. Rozciąga się z niego piękna panorama zarówno zdroju w Piwnicznej, jak i przełomu Popradu. Kicarz to również kontrowersyjna góra. Wszystko za sprawą wieloletniej batalii ekologów z planami budowy na zboczach góry stoku narciarskiego.

Geografia

Kicarz to szczyt w Beskidzie Sądeckim, w południowo-zachodniej części Pasma Jaworzyny, po wschodniej stronie doliny Popradu. Ma 703 m n.p.m. To tu Poprad rozdzielił Pasmo Jaworzyny od Pasma Radziejowej. Opływając stoki Kicarza Poprad tworzy tutaj swój największy przełom. Kicarz wznosi się nad miejscowościami Piwniczna-Zdrój i Łomnica-Zdrój. Od wschodniej strony stoki Kicarza opadają do doliny potoku Łomniczanka, od zachodniej i południowej do Popradu. Wierzchołek i stoki są zalesione, ale od południowo-wschodniej strony wysoko wcinają się w jego stoki otwarte tereny przysiółka Karpaty. Na szczycie znajduje się wieża przekaźnikowa.

Kicarz znajduje się na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego i obszaru Natura 2000.


Widok z Kicarza, fot. Karina Twarowska
Widok z Kicarza, fot. Karina Twarowska

Ciekawostki

– Władze Piwnicznej-Zdroju od lat planują budowę kompleksu narciarskiego (4 wyciągi) na stokach Kicarza. Przeciw protestują ekolodzy, którzy twierdzą, że inwestycje zagrożą przyrodzie: skazi źródła wody mineralnej oraz uaktywni osuwisko na zboczu góry. Od kilku lat trwa sądowa batalia między oboma stronami konfliktu.


Widok z Kicarza, fot. Karina Twarowska
Widok z Kicarza, fot. Karina Twarowska

 

Szlaki

szlak turystyczny niebieski Piwniczna – Bucznik – Łomnica-Zdrój – Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej – Łabowiec – Łabowa

szlak turystyczny czerwony Piwniczna – stok Kicarza – Zagrody

szlak turystyczny niebieski Piwniczna – Kicarza

szlak turystyczny zielony Łomnica-Zdrój – Kicarz – Łomnica-Zdrój

Podobne wpisy

Leskowiec

Łukasz Kurbiel

Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi

Łukasz Kurbiel

Rezerwat Skamieniałe Miasto pod Ciężkowicami

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej