ZabytkiZwiedzanie

Kościół św. Idziego w Giebułtowie

Kościół św. Idziego w Giebułtowie to jeden z starszych kościołów rzymskokatolickich w okolicy. Początki dzisiejszej parafii sięgają XI wieku, a oficjalnie erygowana została ona w XIII wieku. Kościół jest wyjątkowo malowniczo położony, a w jego okolicy zaczyna się Ojcowski Park Narodowy.

Historia

Kościół św. Idziego, opata w Giebułtowie ufundowany został przez żonę Władysława Hermana: Judytę w roku 1082. Kościół ten był drewniany. Obecny kościół to efekt przebudowy w latach 1600 -1604. Budowa została ufundowana przez Kaspra Giebułtowskiego. W 1616 roku namalowano polichromie.

Fasada – Fot. Bartosz Twarowski

Architektura

Kościół ma charakter późnorenesansowy późnorenesansowy. Ołtarz główny datowany jest na drugą połowę XVII wieku. Wykonany jest on z drewna w stylu rokokowym. U góry znajduje się tarcza z promieniami, a na niej księga w otoczeniu 6 aniołków. Nad kolumnami umieszczone są figury 2 aniołów. Tuż przy Kościele znajduje się dzwonnica z drewnianym dachem. Została ona zbudowana w 1923 roku według projektu Wacława Krzyżanowskiego. Wewnątrz dzwonnicy umieszczone są 3 dzwony.

Dzwonnica – Fot. Bartosz Twarowski

Odpusty

– św. Idziego, 1 września

– NMP Królowej Polski, 3 maja

Ciekawostki

– W pobliżu znajduje się Wąwóz Kwietniowe Doły, a za nim rezerwat brzozy ojcowskiej będący obecnie eksklawą Ojcowskiego Parku Narodowego.

Źródła:

– http://www.diecezja.pl/parafie/lista-parafii/15-bolechowice/parafia-sw-idziego.html

– http://www.parafiagiebultow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=16&Itemid=28

– http://www.wiadomosci24.pl/artykul/kosciol_parafialny_w_giebultowie_k_krakowa_238700.html

– http://srgz.zielonki.pl/pliki/projekty/strony-www/Trojanowice/paraf2.html

 

Podobne wpisy

ZOO w Krakowie

Łukasz Kurbiel

Rezerwat przyrody Ostra Góra

Łukasz Kurbiel

Oświęcim

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej