ZabytkiZwiedzanie

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Nowym Wiśniczu

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, choć pozostający w cieniu zamku ma XVII – wieczne pochodzenie. Jest też najbardziej okazałym zabytkiem w centrum Nowego Wiśnicza, a co za tym idzie obowiązkowym punktem programu dla zwiedzających miasto.

Historia

Zachowana do dzisiaj w prawie niezmienionym kształcie wczesnobarokowa architektura kościoła jest dziełem włoskiego architekta Macieja Trapoli, sprowadzonego przez magnata Stanisława Lubomirskiego do miasta około 1615 roku. W 1620 roku w miejscu drewnianej świątyni wzniesiono murowany kościół. Równolegle z kościołem powstała plebania. Poświęcone świątyni odbyło się dopiero w 1647 roku.

W lipcu 1863 roku, wybuchł pożar, który zniszczył drewnianą zabudowę miasta. Zniszczył się również kościół: dach oraz barokowe hełmy parzystych wież w fasadzie. Oryginalnego kształtu zwieńczenia wież nie odtworzono.

W latach 1905 oraz 1959-1965 przeprowadzono gruntowne remonty kościoła, a blask świątynia odzyskała w latach 1986-2007, gdy przeprowadzono prace konserwatorsko-remontowe, zarówno przy kościele, jak i w całym jego zabytkowym otoczeniu.

 

Wnętrze kościoła, fot. Bartosz Twarowsk

Architektura

Kościół jest orientowany, ma długą nawę z węższym prezbiterium. Od północy wzniesiono przyprezbiterialną kaplicę Mariacką, a od południa zakrystię.

Wnętrze kościoła stanowi unowocześnioną wersję tradycyjnego modelu jednonawowego. Obszerna nawa pozbawiona jest podziałów i nakryta sklepieniem kolebkowym, a krótkie, półokrągło zamknięte prezbiterium jest konchowe. W sklepieniu przepruto wysokie owale okien, podobnie jak w kościołach: Kamedułów na podkrakowskich Bielanach i karmelickim w Wiśniczu. W głównym ołtarzu — między wizerunkami św. Stanisława i św. Wojciecha znajduje się obraz Matki Boskiej Śnieżnej. Ten typ wizerunku wiąże się ze zwycięstwami w wojnach z Tatarami i Turkami. W nawie głównej znajdują się cztery ołtarze boczne: Matki Bożej, Najświętszego Serca Pana Jezusa, Ukrzyżowania Pana Jezusa oraz św. Józefa. Mosiężna chrzcielnica z pultami mogła być dziełem warsztatu odlewającego działa w zamku wiśnickim. Drewniane tabernakulum w ołtarzu głównym, w formie złoconej, kopułowej kaplicy na rzucie kwadratu, o ściętych narożach, powstało przed 1630 r. Jest dziełem wczesnobarokowej snycerki. Na szerokiej arkadzie, nad wejściem wsparto chór muzyczny, o wysuniętych skrzydłach, na drewnianych konsolach, powiązany konfesjonałami i ławkami ma XVII wieczne pochodzenie.

Kościół od frontu – Fot. Bartosz Twarowski

Plebania

Obok kościoła znajduje się budynek plebanii wybudowany w tym czasie co kościół. Budynek jest murowany, z użyciem cegły, otynkowany i piętrowy. Wystawiono go na planie prostokąta. Dwuspadowy dach pokryty jest dachówką ceramiczną. Od strony południowej plebania posiada otwartą, dwukondygnacyjną loggię.

Przed kościołem – Fot. Bartosz Twarowski

 

Podobne wpisy

Sarnia Skała

Łukasz Kurbiel

Cerkiew św. Paraskewy w Nowicy

Łukasz Kurbiel

Zespół dworski Prochownia w Nawojowej Górze

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej