PrzyrodaZwiedzanie

Błyszcz i Bystra

Bystra to to najwyższy szczyt Tatr Zachodnich, ma 2248 m n.p.m. i wznosi się ponad trzema dolinami: Gaborową, Kamienistą i Bystrą.

Prowadzą na nią dwa szlaki:

– żółty szlak od Tatrzańskiej Drogi Młodości. Czas przejścia: 4 h, ↓ 3 h

– niebieski szlak przebiegający południowymi zboczami szczytów w grani głównej i prowadzący od zielonego szlaku w Dolinie Gaborowej na Banistą Przełęcz, a z niej stokami Błyszcza na szczyt Bystrej.
Czas przejścia od rozdroża ze szlakiem zielonym na przełęcz: 1 h, ↓ 40 min
Czas przejścia z przełęczy na Bystrą: 40 min, ↓ 25 min

Oba te szlaki otwarte są dla turystów tylko w okresie od 16 VI do 31 X. Na Bystrą prowadzi też ścieżka z Błyszcza (15 min, ↓ 10 min), nie stanowiąca jednak oficjalnego szlaku turystycznego. (wikipedia)

Trasa dojścia z Doliny Kościeliskiej:

Foto relacja z wejścia na szczyty.

Błyszcz i Bystra ( w chmurach), widok z Doliny Kościeliskiej:

Szczyty z innej perspektywy po lewej Bystra po Prawej Starorobociański wierch.

Kosodrzewina na Hali Ornak.

 

Widok na Tatry Zachodnie z Hali Ornak:

 

Na Hali Ornak, Bystra coraz bliżej.

Starorobociański Wierch – najwyższy w polskiej części Tatr Zachodnich (2176 m n.p.m.). Polska nazwa szczytu pochodzi od dawnej Hali Stara Robota, położonej w Dolinie Starorobociańskiej, która jest największym z odgałęzień Doliny Chochołowskiej. Nazwa stara robota oznacza nieczynne wyrobiska – w dolinie tej wydobywano rudę żelaza prawdopodobnie już w XVI wieku.

Siwa Przełęcz –  niewielka przełęcz w grzbiecie Ornaku pomiędzy jego ostatnim na południe szczytem – Kotłową Czubą (1840 m) a granią Siwych Turni w Tatrach Zachodnich. Przełęcz położona jest na wysokości 1812 m n.p.m. i ma postać długiego, trawiastego grzbietu. Rozdziela on Dolinę Pyszniańską (górne odgałęzienie Doliny Kościeliskiej) od Doliny Starorobociańskiej:


Widok na dol. Kościeliska i Kamienistą:

Bystra w całej okazałości:

W oddali widać Czerwone Wierchy.

Błyszcz i Bystra z innej perspektywy.

Kwiatki w drodze na szczyt.

 

Pozostałości po zimie 🙂

Szczyt Błyszcza.

Starorobociański i Tatry Zachodnie widziane z Bystrej.

Bystre stawy – grupa 5 stawów w Dolinie Bystrej w słowackich Tatrach Zachodnich. Znajdują się one w najwyższej części tej doliny, w dwu jej polodowcowych kotlinach pod granią główną. Kotliny te oddzielone są od siebie dużą grzędą Garbate (słow. Hrbáč) wychodzącą z Małej Bystrej.

Tatry Wysokie widziane ze szczytu Bystrej.

Błyszcz i Bystra:

 

Zdjęcia Łukasz Kurbie

Podobne wpisy

Zalew Zesławicki

Łukasz Kurbiel

Poranek w Czarnym Dunajcu

Łukasz Kurbiel

Wysokie Skałki

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej