PrzyrodaZwiedzanie

Tomanowa Przełęcz

Tomanowa Przełęcz to druga po Palenicy Jałowieckiej najniższa przełęczy w głównej grani Tatr. Znajduje się na wysokości 1686 m n.p.m. i oddziela od siebie Ciemniak i Tomanowy Wierch Polski. Biegnie tędy granica polsko-słowacka. Po zachodniej (polskiej) stronie przełęczy leży Dolina Tomanowa, po wschodniej (słowackiej) stronie Dolina Tomanowa Liptowska.

 

Z racji swojej niskiej wysokości oraz stosunkowo łagodne podejścia w danych czasach Przełęcz Tomanowa była głównym szlakiem wiodącym przez Tatry. Istniała nawet możliwość przejazdu koniem. Przez przełęcz wędrowali m.in. kupcy, zbójnicy, górnicy poszukujący złóż metali, a w czasie II wojny światowej kurierzy tatrzańscy. Obecnie przez przełęcz wiedzie głównym szlak wędrówek zwierząt.

 

Z Tomanowa Przełęcz można podziwiać rozległe widoki na Tatry Wysokie m.in. Świnicę i Kominiarski Wierch. W opadającym do przełęczy południowym grzbiecie Ciemniaka grań tworzą wapienne skały, zwane Tomanowymi Stołami i Głazista Turnia. Na skałkach i murawie siodła przełęczy rośnie bogata roślinność alpejska, m.in. różeniec górski, mak alpejski, lepnica bezłodygowa, skalnica nakrapiana, wierzba alpejska.

 

Sama Przełęcz Tomanowa to szerokie i trawiaste siodło zbudowane z dolnotriasowych łupków. Prowadził na nią czerwony szlak turystyczny z Doliny Tomanowej. W górnej części wiódł on na dużym odcinku Kamienistym Żlebem. Ścieżka turystyczna była silnie zarośnięta kosówką. Szlak ten prowadził również po drugiej stronie przełęczy, w dół przez Dolinę Tomanową Liptowską do Doliny Cichej. Jednak został zamknięty przez TPN  22 maja 2009. Posobny los spotkał słowacki czerwony szlak z Rozdroża pod Tomanową w Dolinie Cichej rok wcześniej, w czerwcu 2008.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Tomanowej Przełęczy wykonanych jeszcze przed zamknięciem szlaku:

 

Tomanowa Przełęcz

 

W dole Dolina Cicha. W centralnym miejscu znajduje się Świnica:

Tomanowa Przełęcz

 

Tomanowa Przełęcz

 

Czerwone Wierchy i Kasprowy Wierch:

Tomanowa Przełęcz

 

Głazista turnia:

Tomanowa Przełęcz

 

Panorama na Dolinę Cichą i Tatry Wysokie:

Tomanowa Przełęcz

 

Zdjęcia Łukasz Kurbiel

Podobne wpisy

Fort 49 ¼ Grębałów

Łukasz Kurbiel

Skwirtne

Łukasz Kurbiel

Krokusy z końca marca

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej