Jezioro Czorsztyńskie
PrzyrodaZwiedzanie

Jezioro Czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyńskie to największy zbiornik wodny na Podhalu i obowiązkowy punkt wyprawy każdego przybywającego w te strony. Zbiornik powstał dzięki budowie zapory w Niedzicy, która jest największą zaporą ziemną w Polsce. Ma aż 56 m wysokości i 404 m długości. Obok położony jest zamek w Niedzicy.

Zapora

Zapora główna Czorsztyn – Niedzica to największa w Polsce zapora ziemna o wysokości 56 i długości 404 metry. Umożliwia to piętrzenie wód Dunajca do wysokości 534,50 m n.p.m. (minimalny poziom to 510,00 m n.p.m.). W zbiorniku można z retencjonować od 36,5 mln m³ do 234,5 mln m³ wody. W zależności od ilości zgromadzonej wody powierzchnia zbiornika waha się od 4,15 km² do 13,35 km². Głębokość zbiornika w okolicach zapory osiąga 50 metrów.

Poniżej Zbiornika Czorsztyńskiego znajduje się drugi, mniejszy Zbiornik Sromowski, który został zbudowany jako zbiornik wyrównawczy dla zbiornika Czorsztyńskiego.

Historia

Historia budowy zbiornika sięga początków XX wieku. Orędownikiem budowy zapory w rejonie był pierwszy prezydent Polski: Gabriel Narutowicz. Jednak decyzja o budowie nastąpiła dopiero pod koniec lat ’60. Wiązała się ona z koniecznością przesiedlenia ludności i wybudowania nowych osiedli, a także z budową dróg nad przyszłym zalewem.

W 1975 roku rozpoczęto budowę 3 zapór: głównej Czorsztyn – Niedzica, zapory Sromowce i zapory na potoku Niedziczanka. W 1994 roku oddano
do użytku zbiornik wyrównawczy w Sromowcach Wyżnych. W 1997 roku oddano do użytku zaporę w Niedzicy. W tym samym roku zapora pomogła w przeciwdziałaniu historycznej powodzi. W czasie największej fali powodziowej zbiorniki przechwyciły około 60% wzburoznej wody.

Funkcje zbiornika

Najważniejszą funkcją jeziora jest działanie retencyjne i ochrona przeciwpowodziowa doliny Dunajca. Zbiornik Czorsztyński poprawia też warunki spływu przełomem Dunajca w Pieninach w okresach niskiego stanu wody.

Kolejną funkcją zbiornika jest produkcja energii elektrycznej. Elektrownia szczytowo-pompowa usytuowana w zaporze ma moc 92 MW,. Niewielką hydroelektrownię posiada też zbiornik wyrównawczy.

Coraz większe znaczenie ma funkcja turystyczna jeziora.

Turystyka

Spośród walorów turystycznych okolic Zbiornika Czorsztyńskiego za najważniejsze uznaje się: przyrodę Pienińskiego Parku Narodowego, ruiny zamku w Czorsztynie i Zamek w Niedzicy, górę Wdżar pochodzenia wulkanicznego z ośrodkiem narciarskim i letnią zjeżdżalnią wózkową, zaporę, osadę w Kluszkowcach. Zbiornik oferuje możliwości: kąpieli, żeglowania, wędkarstwa i nurkowania oraz wypożyczenia łodzi, łódki, kajaków, czy rowerków wodnych. Nad jeziorem w wielu miejscach powstały kąpieliska, a między zamkami w Czorsztynie i Niedzicy kursuje statek. Statki wycieczkowe oferują również rejsy wokół całego jeziora.

 Rekreacja

Jezioro Czorsztyńskie jest atrakcyjne szczególnie dla żeglarzy. Znajduje się nad nim 8 przystani żeglarskich. Największa z nich usytuowana jest nieopodal zamku w Niedzicy. Na jeziorze organizuje się regaty, kursy i szkolenia żeglarskie

Ciekawostki

– Budowa zapory wiązała się z ingerencją w środowisko. W trosce o ptaki  powstała sztuczna wyspa, na której zakładają one gniazda lęgowe.

Zamek w Niedzicy - Fot. Sylwia LipskaPanorama jeziora w stronę zachodnią - Fot. Sylwia LipskaŻaglówka na jeziorze - Fot. Sylwia LipskaNiedzica - Fot. Sylwia LipskaRuiny zamku w Czorsztynie - Fot. Sylwia LipskaRuiny zamku w Czorsztynie - Fot. Sylwia Lipska

Źródło:

– http://jezioroczorsztynskie.info/

– http://www.tawernaskipperow.pl/jezioro-czorsztynskie,2392,artykul.html

Podobne wpisy

Piekielnik na Podhalu

Łukasz Kurbiel

Rezerwat Przyrody „Bór na Czerwonem”

Łukasz Kurbiel

Skwirtne

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej