ZabytkiZwiedzanie

Dwór w Wadowie

Dwór Badenich w Wadowie to jeden z wielu ciekawych zakątków Krakowa, odizolowanych od miasta przez przemysłowe zabudowania Nowej Huty. Dwór choć zapomniany i zniszczony urzeka architekturą i położeniem w malowniczym parku.

Historia

Klasycystyczny dwór powstał w 1874 roku. Zaprojektował go Antoni Łuszczkiewicz dla właściciela Wadowa, Józefa Badeniego. Okazała budowla otoczona została malowniczym parkiem. Po północnej stronie, nad wejściem znajduje się napis Z DARÓW BOŻYCH.

Badeniowie mieszkali w dworze do 1945 roku. Potem w budynku znajdowała się szkoła, a od lat 70. XX wieku przedszkole. W latach 90. odnaleźli się spadkobiercy, którzy zrzekli się praw własności i przekazali dwór gminie.

W 2008 roku wybuchł pożar na poddaszu dworu. Spłonęła część drewnianego strychu ze stropem i dachem.

Architektura

Dwór to duża, murowana budowla, stojąca na wysokiej podmurówce, zbudowana w stylu klasycystycznym. Dwór posiada 4 wejścia. Główne, które prowadzi od strony parku, osłonięte jest rodzajem ganku, który stanowi oddzielną dobudówkę. Warto zwrócić uwagę na zachowaną w dobrym stanie rzeźbioną dekorację fryzów biegnących poniżej dachu i otaczających budynek oraz na umieszczoną w specjalnej niszy figurę Matki Boskiej. Poniżej figury, na wysokości parteru, ustawiono duży, kamienny wazon.

Stan obecny

Obecnie sam budynek nie jest użytkowany, zaś w parku odbywają się imprezy dla dzieci, zawody sportowe na znajdującym się tam boisku oraz dożynki.

 

Podobne wpisy

Jaworzyna Krynicka

Łukasz Kurbiel

Olkusz

Łukasz Kurbiel

Mofeta w Tyliczu

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej