Kozia Przełęcz
PrzyrodaZwiedzanie

Kozia Przełęcz

Kozia Przełęcz to jedna z najpiękniejszych tatrzańskich przełęczy położona na Orlej Perci. Bardzo wąska i trudno dostępna ujmuje wspaniałymi widokami i magią najtrudniejszego szlaku w Polsce. Dla większości jest punktem na trasie wspinaczki, ale może też być sama celem na trasie z Doliny Gąsienicowej do Pięciu Stawów.

Kozia Przełęcz (właściwie Niżnia Kozia Przełęcz, gdyż niedaleko położona jest Wyżnia Kozia Przełęcz) ma 2137 metrów n.p.m. jest jedną z najwyżej położonych przełęczy w Tatrach.  Położona jest pomiędzy Zamarłą Turnią, a Kozimi Czubami w masywie Koziego Wierchu.

Kozia Przełęcz Charakterystyczną cechą przełęczy jest tu, że ma zaledwie 2 metry szerokości. Zejście na przełęcz z Zamarłej Turni i Kozich Czub ułatwione jest przez stalowe drabinki i łańcuchy. Znana jest 12-metrowa drabinka, którą szlak Orlej Perci schodzi na przełęcz ze stoków Zamarłej Turni.

Przełęcz położona na trasie Orlej Perci dostępna jest także z Doliny Gąsienicowej i Doliny Pięciu Stawów Polskich. Wejście na przełęcz ułatwiają łańcuchy.

Kozia PrzełęczHistoria

Pierwsze odnotowane przejście przez Kozią Przełęcz dokonane zostało około 1860 roku przez Szymona Tatara, przewodnika tatrzańskiego. Drogą tą poprowadził on około 1876 roku Tytusa Chałubińskiego. Pierwsze zimowe przejście dokonali: Józef Lesiecki, Leon Loria, Mariusz Zaruski i Stanisław Zdyb w1911 roku. Droga z Dolinki Pustej na przełęcz została zbudowana przez ks. Walentego Gadowskiego w roku 1911.

Zejście na Kozią Przełęcz z Zamarłej Turni to jeden z najtrudniejszych fragmentów Orlej Perci. W pobliżu dzisiejszej drabinki opadającej po ścianie Zamarłej Turni, kiedyś istniała inna drabinka, Po drugiej stronie przełęczy zainstalowano z kolei długą stalową konstrukcję nazywaną „najbardziej powietrznym przejściem w Tatrach”. Drabinka ta została zdemontowana dopiero po wojnie.

Kozia PrzełęczSzlaki

szlak turystyczny czerwony Orla Perć. Szlak jednokierunkowy. Czas przejścia z Zawratu na Kozią Przełęcz (1:20 h), z przełęczy na Kozi Wierch (1:30 h)

szlak turystyczny żółty Z Koziej Dolinki przez Kozią Przełęcz do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Czas przejścia z Koziej Dolinki na przełęcz (45 min, 35 min w dół). Z przełęczy do Doliny Pięciu Stawów (1 h, 1:20 h w górę)

Podobne wpisy

Zamek w Rabsztynie

Łukasz Kurbiel

Lubomir

Łukasz Kurbiel

Wąwóz Kraków

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej