Krzyżne
PrzyrodaZwiedzanie

Krzyżne

Krzyżne to jedna z najpiękniejszych przełęczy w Tatrach Wysokich. Stanowi ona zwieńczenie szlaku turystycznego Orlą Percią i oferuje wspaniałe widoki na Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Jednocześnie jednak dotarcie na przełęcz może stanowić jedno z większych wyzwań w Tatrach. Mimo to zdecydowanie warto podjąć trud długiej wspinaczki.

Geografia

Przełęcz Krzyżne położona jest w Tatrach Wysokich, pomiędzy doliną Pańszczycą, a Doliną Roztoki. To jeden ze skrajnych punktów szlaku Orlej Perci. Ma 2112 metrów n.p.m. To tutaj boczna grań Tatr odchodząca od Świnicy dochodzi do przełęczy odcinkiem Buczynowych Turni i rozgałęzia się na granie Wołoszyna i KoszystejNajbliżej przełęczy znajdują się Kopa nad Krzyżnem (kończąca odcinek Buczynowych Turni), Waksmundzki Wierch w grani Koszystej i Mały Wołoszyn w grani Wołoszyna.

Krzyżne
Dolina Pańszczycy – Fot. Bartosz Twarowski

Geologia i przyroda

Tworząca trawiastą rówień o powierzchni 1,2 ha przełęcz powstała na przecięciu dwóch dużych stref uskokowych. Nazwą Krzyżne określa się zarówno samą przełęcz, jak i tę równinkę.

Z rzadkich wysokogórskich roślin w rejonie przełęczy występuje rogownica jednokwiatowa i skalnica odgiętolistna.

Historia

Krzyżne zaczęło być odwiedzane przez turystów od około 1865 roku. Po wybudowaniu przez Towarzystwo Tatrzańskie kamiennej chatki na trawiastej równi powyżej siodła przełęczy na wysokości ok. 2135 m popularne stały się wycieczki połączone z oglądaniem wschodu słońca i panoramy Tatr z Krzyżnego i pobliskiego Wołoszyna. Chatka (nazwana imieniem Maksymiliana Nowickiego) była użytkowana do ok. 1915 roku. Obecnie na równi widoczne są jeszcze fragmenty jej murów.

Pierwsze odnotowane wejścia turystyczne: Ludwik Zejszner z grupą turystów w 1838 roku, zimą Karol Potkański z przewodnikami w 1894 roku.

Dawniej wycieczki na przełęcz prowadziły przez Dolinę Waksmundzką, później także przez dolinę Pańszczycę. Ksiądz Gadowski w latach 1903–1906 poprowadził przez Krzyżne Orlą Perć, zaczynającą się przy Wodogrzmotach Mickiewicza i biegnącą przez Wołoszyn, Buczynowe Turnie, Granaty, Kozi Wierch aż do Zawratu. Początkowy odcinek do Krzyżnego został zamknięty w 1932 roku.

Szlaki turystyczne

szlak turystyczny czerwony Orla Perć z Zawratu na Krzyżne: 6:40 godzin

szlak turystyczny żółty Od „Murowańca” w Dolinie Gąsienicowej (3 godziny, 2:00 w dół),

szlak turystyczny żółty Z Doliny Pięciu Stawów (2 godziny, 1:30 w dół)

Zimą możliwe jest wejście na Krzyżne na nartach z doliny Pańszczycy, droga z Doliny Pięciu Stawów Polskich jest narażona na lawiny. Droga zimowa Pańszczycą prowadzi cały czas żlebem, jednak w razie złego śniegu lub zagrożenia lawinowego lepsza jest droga przez Przełączkę pod Ptakiem.

Krzyżne
Na przełęczy zimą/latem – Fot. Bartosz Twarowski

Ciekawostki

– Nazwa Krzyżne pochodzi od położenia w miejscu, w którym krzyżują się trzy grzbiety. Czasami przełęcz bywa nazywana Krzyżnem Polskim lub Krzyżnem Wołoszyńskim, aby odróżnić ją od szczytu Krzyżne Liptowskie.

Podobne wpisy

Andrychów

Łukasz Kurbiel

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Łukasz Kurbiel

Kończysty Wierch

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej