Dwór w Łuczanowicach
ZabytkiZwiedzanie

Dwór w Łuczanowicach

Dwór w Łuczanowicach to jeden z mało znanych, a ciekawych obiektów wschodniego Krakowa. Związany z rodem Żeleńskich i kalwinami obiekt dziś raczej straszy niż zachęca do zwiedzania to miejsce jest warto zobaczenia ze względu na malownicze otoczenie, a w szczególności pozostałości parku w stylu angielskim.

Historia

Dwór w Łuczanowicach został wybudowany przez Marcjana Żeleńskiego w 1787 roku. Żeleński postawił przy nim cmentarz gdzie pochował szczątki swoich przodków. Cmetarz ten istnieje z resztą do dziś. Ród Żeleńskich władał wsią od XVI wieku, a ponieważ Żeleńscy zmienili wyznanie najpierw na arianizm, a później na kalwinizm w dworze odbywały się liczne spotkania religijne.

dwór w Łuczanowicach
Budynek od tyłu – Fot. Bartosz Twarowski

Barokowo-klasycystyczny obiekt powstał na planie prostokąta. Był to budynek parterowy, modrzewiowy i otynkowany. Dach pokryty był gontem. Niestety późniejszy pożar zniszczył dzieło Żeleńskiego. W 1953  ze względu na bardzo zły stan techniczny postanowiono rozebrać budynek. Obecny dwór został zaprojektowany w 1902 przez Tadeusza Stryjeńskiego dla hr. Władysława Mycielskiego. Był on połączony ze starym dworem jednym skrzydłem.

W 1945 roku ród Mycielskich został wyrzucony z Łuczanowic.

Drewniane schody - Fot. Bartosz Twarowski
Drewniane schody – Fot. Bartosz Twarowski

Architektura

Budynek dworu jest modernistyczny, piętrowy, zbudowany z cegły i z piaskowca. Ściany zewnętrznymi zdobionymi zendrówką, czyli wypalaną cegłą ceramiczną. Nad głównym wejściem zachował się herb rodziny Mycielskich. Cały zespół pałacowy pierwotnie otoczony był parkiem w stylu angielskim. Znajdowały się w nim dwa stawy i rosły rzadkie gatunki drzew. Park zachował się we fragmentach.

Wejście do kaplicy, fot. Bartosz Twarowski
Wejście do kaplicy, fot. Bartosz Twarowski

Dwór dzisiaj

Dziś w dworku mieści się kaplica, świetlica i mieszkania prywatne. Wewnątrz zachowały się stare piece kaflowe, posadzki i kafelki, a także drewniane schody. Stan obiektu jest zły.

Podobne wpisy

Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju

Łukasz Kurbiel

Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu w Nowym Targu

Łukasz Kurbiel

Piwniczna – Zdrój

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej