Bialny Dół w Psarach
PrzyrodaZwiedzanie

Bialny Dół w Psarach

Jedną z większych atrakcji turystycznych Psar jest tzw. „Bialny Dół”. Choć nie jest to obszar chroniony, miejsce to potrafi urzec swoim klimatem.

To coś na kształt skałek ojcowskich w miniaturze. W odległych czasach znajdował się tu kamieniołom, w którym wydobywano tzw. wapień falisty. Do późnych lat osiemdziesiątych XX w. Bialny Dół był porośnięty tylko trawami i kępami krzewów. Związane to było z intensywnym wypasem zwierząt, głównie kóz, krów i owiec.

Obecnie miejsce to we władanie przejęła przyroda tworząc malowniczy skalny zakątek z wieloma roślinami chronionymi, w tym stanowiskami dziewięćsiła bezłodygowego, widlaka alpejskiego i wielu roślin skalnych. Zimową porą jest to ulubione „miejsce noclegowe” dla psarskich dzików.

W bezpośredniej bliskości Bialnego Dołu znajduje się jedno ze źródeł Rudawy z krystalicznie czystą wodą oraz miejsce biwakowe „U Stacha”.

Podobne wpisy

Giewont

Łukasz Kurbiel

Kęty

Łukasz Kurbiel

Magura Małastowska

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej